تازه‌ترین نامه نوری‌زاد به خامنه‌ای: پیش از مرگ، بساط رهبری را بربچینید

noorizad_mohamad1

تقاطع: محمد نوری‌زاد، روزنامه‌نگار و سینماگر منتقد حکومت ایران، در جدید‌ترین نامه‌اش خطاب به رهبر جمهوری اسلامی که  که روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه (نهم اکتبر) در وبسایت رسمی‌اش منتشر شده، از علی خامنه‌ای خواسته تا با دست زدن به برخی اقدامات، باعث شادی مردم شود. او از جمله خواهان صدور فرمان آزادی زندان سیاسی، بازگرداندن روحانیان به مساجد و “برچیدن بساط رهبری” در ایران شده است.

آقای نوری‌زاد در این نامه که بیست‌ونهمین نامه‌اش به رهبر جمهوری اسلامی در بیش از چهار سال گذشته به شمار می‌آید، با طرح این پرسش که «شما قرار است تا چند وقت دیگرعمر کنید؟» از وی خواسته تا پیش از پایان عمر، «چند کار مهم و محوری» انجام دهد و از آن جمله، «فکری به حال رهبری بعدی» بکند.

این مستندساز و روزنامه‌نگار که پس از اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات در سال ۱۳۸۸، چندین بار بازداشت شد و بیش از شش ماه را در حبس انفرادی و زندان گذراند، افزوده است: «من که می‌گویم شما یک یاعلی‌ بر زبان آورید و بساط رهبری را با عنایت به هوش و ذکاوتی که در شما سراغ دارم، بربچینید.»

وی در پیشنهاد دیگری از خامنه‌ای خواسته تا «با یک اشاره و فرمان مبارک»، تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی را آزاد کند.

او هم‌چنین با تاکید بر سال‌ها «خسارت پرهزینه» و «خصومت انقلابی» جمهوری اسلامی علیه امریکا و اسراییل، به عنوان دومین پیشنهاد خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته که با دست کشیدن از این رویکرد، «جلوی ضرر بیشتر» را بگیرد تا «فایده‌اش هم نصیب مردم شود».

محمد نوری‌زاد در ادامه با اشاره به اینکه «مطلقاً پاسخگو» نبودن خامنه‌ای در مقابل «مسوولیت‌های متعدد خود»، از وی خواسته تا در «مصاحبه‌های مردمی» شرکت کند و به «پرسش‌های کهنه‌شده و صریح و در گلومانده مردم» پاسخ گوید.

این روزنامه‌نگار منتقد، در بخش دیگری از نامه‌اش به خامنه‌ای، با بیان این‌که «سرداران آلوده سپاه، بعد از شما به هیچ آخوند و آیت‌اللهی سواری نخواهند داد» از رهبر ایران خواسته تا «اموال و اختیارات درندشت» سپاه پاسداران را مصادره و سپاه و ارتش را نیز در یکدیگر ادغام کند.

وی خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته است: «اگر به سرکشیدنِ اکسیر شادمانیِ تاریخیِ مردم مشتاقید، روحانیان را به حوزه‌ها و مسجد‌ها و منبرهای سنتی‌شان بازبگردانید و اجازه بدهید این قبای ژنده از این بیش نپوسد.»

آقای نوری‌زاد در پایان خواستار حل پرونده هسته‌ای ایران شده و در آخرین مورد به علیه خامنه‌ای پیشنهاد کرده که پیش از پایان عمر حتما «دهان‌های دوخته»، «قلم‌های شکسته»، «فریادهای درگلومانده» و «درهای گِل گرفته آزادی» را «مداوا، ترمیم و واگشایی» کند.

3 thoughts on “تازه‌ترین نامه نوری‌زاد به خامنه‌ای: پیش از مرگ، بساط رهبری را بربچینید

 1. جناب نوری زاد عزیز ، پیشنهادات شما قطعاً برای نجات کشور است و اکنون به وضوح میتوان فهمید که این تحولی که در افکار شما و امثال شما ایجاد شده ، در افکار بسیاری از مسئولین و حتی شخص رهبری نیز ایجاد شده است . وقتی ایشان معترف میشوند من دیپلمات نیستم و انقلابی هستم و یا در مقاطع مختلف معضلات موجود را تقصیر خود نمیدانند ! نشان میدهد ایشان نیز به خود بازگشته اند و چه بسا آرزو میکنند یکی از این صبح ها که بیدار میشوند ، متوجه شوند که همه ی این ایام خوابی بیش نبوده است . حال توصیه ای هم به شما دارم و آن اینکه نگاهی هم به مخالفان رهبری بیندازید و بررسی کنید آیا جسارت برخورد با این مشکلات پیش آمده را دارند؟ و نامه ای هم به مخالفین بنویسید و توصیه فرمائید ایشان هم به خود آیند و صرفاً برای منافع خود مخالف نباشند و با رفتار خود اعتماد مردم و حتی رهبری را جلب کنند . به آنها گوشزد کنید رفتارشان منغقلانه است و به همین سبب است که دائم موسسات و سازمانهای تحت امر رهبری توسعه مییابد و برای اقتدار این جایگاه فکر میشود . مگر میشود که تنها به اقتدار نظامی اتکا داشت ؟

 2. جناب نوریزاد صحبت شما بسیار منطقی و صحیح است. بسا ط
  رهبری با ید بر چیده شود. اکنون ۳۵ سال از سر نگونی رژیم خائنپهلوی میگذرد، رهبر انقلاب هم رحمت خدا رفته، کشور تا
  کنون ۱۱ ریا ست جمهوری را پشت سر گذاشته، بنا بر این روند
  سیاسی کشور نیازی به وجود رهبری ندارد و همه میدانیم با بر چیدن این بساط چقدر نکات مثبت وجود دارد، من فقط بچند نکته آن
  اشاره میکنم، و امید وارم صاحب نظران در این مورد اضهار نظر کنند تا هر چه زودتر بتواند روند سیا سی کشور را در یک جهت صحیح بجلو ببرد.
  ۱- در کنار بر داشتن رهبری ، دیگر نیازی بو جود مجلس خبرگان رهبری و انتخا بات آن نیازی نیست و این خود از
  نظر اقتصادی بنفع کشور میباشد.

  ۲- تر کیب شورای نگهبان عوض خواهد شد و افراد حقوق دان
  در این شورا خواهند نشست و پدیده تشخیص صلاحیت کا ندید های انتخا باتی تغیر خوا هد کرد.
  و بل اخره نکات بسیار مثبتی که حقوق دانان میتوانند در پیرامون آن اضهار نظر کنند و امید واریم چنین شود

 3. آنچه مسلم است تما م هزاران میلیارد خسارت اقتصادی سیاسی معنوی وفرهنگی که به مردم وکشور واردشده از قبیل اعدامهای فله ای اول انقلاب تا ادامه جنگ ایران وعراق تا اعدامهای سال ۶۷ وبعد از آن قضیه کذایی هسته ای که به تحریم وانزوای کشور وعقب افتادن مملکت در عر صه های مختلف گردید تا برکشیدن شخص شارلاتان وحقه بازی به نام محمود احمدی به عنوان رییس جمهور به زندان انداختن صدها منتقد فراری دادن نخبگان عرصه های مختلف از کشور وچپاول اقتصاد وصنعت کشور توسط سپاه و دهها مورد تخریبی دیگر ریشه در عملکرد این به اصطلاح رهبر بر کشیده از زیر عبای هاشمی وسلفش دارد. نگران کشور

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: