نوشدارو بعد از مرگ «فریبا»؛ ساخت مدرسه در روستای «بجار بازار دشتیاری» به نام کودک جان‌باخته

School-Chabahar-Destroyed

تقاطع: دو روز بعد از حادثه‌ی دل‌خراش فرو ریختن دیوار و درب مدرسه‌ی روستای “بجار بازار دشتیاری” از توابع شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان، وزیر آموزش و پرورش دستور ساخت مدرسه‌ای ۶کلاسه در این روستا را صادر کرد. این مدرسه قرار است به نام «فریبا چهاردیواری»، کودک ۵ساله‌ای که در این حادثه جان خود را از دست داد، نام‌گذاری شود.

به نوشته‌ی وب‌سایت محلی “چهاربهاران”، روز شنبه (۱۳ شهریور-۳ سپتامبر)، جمعی از کودکان خردسال در نزدیکی مدرسه روستای “بجار بازار” منطقه “دشتیاری” در حال بازی بودند که حصار و درب مدرسه بر سر آن‌ها فرو می‌ریزد. در این حادثه، فریبای ۵ساله جان خود را از دست می‌دهد و سه کودک دیگر نیز مجروح می‌شوند.

این وب‌سایت با تاکید بر این‌که «حصار این مدرسه به صورت خودجوش و با مشارکت اهالی روستا ساخته شده بود» افزوده که به دنبال این حادثه، علیرضا نخعی، مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان، در منزل کودک جان‌باخته و نیز بر بالین کودکان مجروح حاضر شده و از خانواده‌های آن‌ها دل‌جویی کرده است.

آقای نخعی به خانواده فریبا چهاردیواری گفته که با دستور علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش، مدرسه‌ای ۶ کلاسه به نام دختر جان‌باخته‌شان در این روستا ساخته خواهد شد.

این حادثه دل‌خراش در روستای “بجار بازار” چابهار در حالی اتفاق افتاده که کمتر از ۵ماه قبل نیز حادثه‌ای مشابه در مدرسه‌ی روستای مرزی “نوکجو” در استان سیستان و بلوچستان به مرگ معلم فداکار این مدرسه “حمیدرضا گنگوزهی” منجر شد.

در آن حادثه که روز ۱۵ فروردین‌ماه در دبستانِ “شهید رحیمی” واقع در نقطه‌ی صفر مرز ایران و پاکستان رخ داد، دیوار مخروبه و نم‌کشیده‌ی مجاور مدرسه در اثر گردباد شدید بر روی حمیدرضا گنگوزهی فرو ریخت. این معلم جوان به همراه مدیر مدرسه برای نجات دانش‌آموزانی رفته بود که هنگام زنگ تفریح، کنار دیوار ایستاده بودند.

گفتنی است بر اساس آمارهای “اداره کل نوسازی مدارس” استان سیستان و بلوچستان، در حال حاضر، بیش از ۲۰۴ مدرسه فرسوده و تخریبی و ۲۴۸ مدرسه نیمه‌فرسوده در جنوب استان سیستان و بلوچستان وجود دارد. هم‌چنین در سراسر این استان، آمارها از وجود ۲۶۰۰ کلاس ناایمن حکایت دارد.

نظرتان را بنویسید