امید بستن به شکنجه‌گران و قاتلان | بهزاد مهرانی

بهزاد مهرانی

Behzad-Mehrani

بازجوی من که از صدایش معلوم بود جوان است وقتی در مباحثه‌ی مذهبی کم می‌آورد با افتخار می‌گفت که من و دو سه نفر دیگر در گفت‌وگوهایی که با احسان طبری داشتیم او را به حقانیت اسلام و دین دعوت کردیم و او در نهایت پذیرفت که عمری به خطا رفته است و با اختیار کتاب «کژراهه» را نوشت.

وقتی نوجوان بودم کتاب «کژراهه‌»ی احسان طبری را خواندم و در همان نوجوانی با خود می‌گفتم که طبری که در بیرون از زندان با داشتن کتاب‌خانه و فرصت تحقیق، مسلمان نشد، چگونه است که در زندان و بدون امکانات مطالعه‌ی جدی به اسلام هدایت شده است.
در آن زمان برای «هدایت‌» کردن زندانی، جمهوری اسلامی نیاز به اتاق شکنجه داشت و سلول انفرادی و خیلی مانند امروز نبود که زندانی سیاسی‌اش بیاید خارج از کشور و به صورت افتخاری در رسانه‌های فارسی‌زبان از جمهوری اسلامی دفاع کند.

به شهادت حسن یوسفی اشکوری، هادی خامنه‌ای برادر «رهبر معظم انقلاب» که امروز اتفاقا از «اصلاح‌طلبان» است و عضو مجلس ششم هم بود، یکی از شکنجه‌گران زندان اوین بوده هیچ بعید نیست کسی مانند احسان طبری را هم شکنجه کرده باشد.

در انتخابات مجلس ششم من در کرج زندگی می‌کردم؛ اتوبوسی کرایه کردم و کلی آدم جمع کردم که برویم تهران و برای بهبود امور به لیست اصلاح‌طلبان رای بدهیم و یکی از این افراد که قرار بود برای من ِ خواهان ِ تغییر، تغییر به وجود بیاورد همین شکنجه‌گر اوین، هادی خامنه‌ای بود.

نتیجه‌ی آن تغییراتی که به دنبالش بودم این است که در سال ۱۳۹۴ برای تغییرات بیش‌تر باید می‌رفتیم به قاتلان دیگری مانند ری‌شهری و دری نجف‌آبادی رای بدهیم. هیچ بعید نیست که در دوره‌های نه چندان دور برای ایجاد «امید» و تغییرات اساسی برویم به همین مصطفی پورمحمدی رای بدهیم و اساسا از ثمرات این اصلاح‌طلبی همین است که مدام باید از شکنجه‌گر به سوی قاتل برویم و از قاتل به سوی شکنجه‌گر.
——————————————-
پی‌نوشت ۱: من بابت رایی که در مجلس ششم به هادی خامنه‌ای دادم واقعا شرمنده‌ام.

پی‌نوشت ۲: زمانی نیاز بود که کسی زندانی سیاسی را شکنجه بکند تا بیاید «کژراهه» بنویسد و امروز هستند زندانیان سیاسی سابقی که بدون شکنجه مدافع جمهوری اسلامی هستند و این موفقیتی است برای این حکومت که زندانی سیاسی‌اش می‌آید بیرون از کشور و می‌رود در نهادهای حقوق بشری از آن دفاع می‌کند.

پی‌نوشت ۳: مطلب یوسفی اشکوری را که در آن به شکنجه‌گربودن هادی خامنه‌ای اشاره کرده می‌توانید در اینجا بخوانید.
——————————–
نوشته‌های بهزاد مهرانی، عضو “دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران” را می‌توانید در کانال تلگرام یا صفحه‌ی فیسبوک او به آدرس‌های زیر دنبال کنید.

telegram.me/behzadmehrani
fb.com/behzad.mehrani

نظرتان را بنویسید