ویدئو: جنجال بر سر اظهارات اخیر رفسنجانی در دفاع از کاهش بودجه نظامی


تقاطع: این ویدئو به اظهارات علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی “رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی” در اختتامیه «اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش» در روز ۲۰ مرداد امسال اختصاص دارد که در آن از کاهش بودجه‌ی نظامی کشور در راستای داشتن اقتصادی «علمی و دانش‌بنیان» دفاع می‌کند.

او می‌گوید: «اگر می‌بینید آلمان و ژاپن این روزها هنوز محکم‌ترین اقتصاد دنیا را دارند، این‌ها بعد از جنگ جهانی دوم از اینکه نیروی نظامی داشته باشند، محروم و ممنوع شدند. نیروهای نظامی بیشترین خرج‌های کشورهای در حال جنگ را می‌بردند. پول‌های‌شان آزاد شد و رفت دنبال کارهای علمی و تولیدی؛ اقتصاد علمی و دانش‌بنیان برای خودشان درست کردند و آسیب‌پذیر هم نیستند. این راه در ایران باز شده است و شما معلمان، مدیران و دلسوزان کشور باید وارد این فضا بشوید.»

این اظهارات که نسخه‌ی ویدئویی آن به تازگی در وب‌سایت هاشمی رفسنجانی منتشر شده، در تقابل با سخنان چند روز قبل علی خامنه‌ای در خصوص «افزایش توان دفاعی و تهاجمی» نیروهای نظامی جمهوری اسلامی قرار دارد و با واکنش شدید خبرگزاری‌ها و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران هم‌چون “فارس”، “تسنیم”، و روزنامه‌های “کیهان” و “جوان” نیز روبه‌رو شده است.

در یکی از این واکنش‌ها، حسین شریعتمداری در شماره‌ی روز یکشنبه (۱۴ شهریور-۴ سپتامبر) روزنامه “کیهان” نوشته: «اصرار چندباره و مکرر آقای هاشمی رفسنجانی برای حذف برنامه موشکی ایران و محروم کردن کشور از نیروی نظامی با چه انگیزه‌ای صورت می‌پذیرد؟! اصرار آقای رفسنجانی اگر فقط یک‌بار بود -اگر چه باز هم نیاز به توضیح ایشان داشت، چرا که دعوت آشکار دشمن به حمله نظامی است- ولی می‌توانستیم با اغماض و احتمال “خطا” از کنار آن، عبور کنیم، ولی “خطا” وقتی تکرار می‌شود، نشانه “خط” است و از آنجا که پای جان و مال و ناموس مردم و استقلال و موجودیت کشور در میان است، باید به ملت توضیح بدهند که در پس اصرار ایشان چه ماجرای ناگفته‌ای هست؟»

نظرتان را بنویسید