تصویری: انتقاد مشاور وزیر کشور از پوشش دختران دوچرخه‌سوار تهران

Women-Cycler-Tehran-1

تقاطع: روز ۲ شهریور (۲۳ آگست)، حدود ۳۰ دوچرخه‌سوارِ جوان در خیابان ولیعصر تهران با پلاکاردهایی که روی آن از قول علی خامنه‌ای نوشته شده بود «دوچرخه‌سواری بانوان، شرعی و قانونی است»، رکاب زدند.

نقل‌قولی که با بررسی نظرات فقهی رهبر جمهوری اسلامی به نظر می‌رسد صحت ندارد چرا که او دوچرخه سواری زنان در معابر عمومی را مصداق «تَبَرُج» و «ناپسند» دانسته است.

خامنه‌ای ۲۰سال قبل در سال ۱۳۷۵ نیز در دیداری با مسوولان ورزش گفته بود: «فرض کنید که شما، ورزش دوچرخه‌سواری را ترویج کنید؛ بعد دخترها در خیابان‌های تهران دوچرخه‌سواری کنند. بدیهی است این کار، مناسب نیست… دختر تهرانی که در خیابان می‌آید و دوچرخه سواری می‌کند، مثل دختر چینی نیست. در زمان مائو که شما به چین می‌رفتید یا حتی بعد از او هم که ما دیده بودیم، اصلاً نمی‌شد فهمید که این دختر است یا پسر! می‌دانید چینی‌ها به گونه‌ای هستند که درست نمی‌شود تشخیص داد این، زن است یا مرد! لباس آنها هم یک جور بود! آن، اصلاً تبرّج نیست؛ اما این دخترِ شلوار تنگ و لباس چسبان پوشیده، وقتی سوار یک دوچرخه تشریفاتی هم بشود و در خیابان بیاید، این تبرّج است!»

حال، فهیمه فرهمندپور “مشاور وزیر کشور در امور زنان” نیز در گفتگویی با خبرگزاری “ایلنا” از اقدام این جوانان دوچرخه‌سوار انتقاد کرده و گفته: «جالب این است که خانم‌ها پلاکارد فتوای ایشان [خامنه‌ای] را دست‌شان گرفتند و با لباس، هیات و شکلی که فاقد آن چیزی است که در فتوا آمده، در خیابان دوچرخه‌سواری کردند. این بازی کردن با واژه‌ها و برخورد نادرست با موقعیت‌هاست و اتقافاً همین رفتارها باعث می‌شود که برخی‌ها سریعاً گارد بگیرند.»

Women-Cycler-Tehran-2

Bikers-Tehran-Supports-Women-1 Bikers-Tehran-Supports-Women-2

نظرتان را بنویسید