تصویر ابراهیم رییسی در کنار رهبران پیشین و کنونی جمهوری اسلامی

Khomeini-Khamenei-Raisi-Poster

تقاطع: مراسم یادبود کشته‌شدگان انفجار نخست‌وزیری در هشت شهریور ۱۳۶۰، روز یکشنبه به میزبانی «حزب موتلفه اسلامی» در «بنیاد فرهنگی رفاه» واقع در میدان “بهارستان” تهران برگزار شد.

یکی از عکس‌های منتشرشده از این مراسم فردی را نشان می‌دهد که پوستری منقش به تصاویر روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای، رهبران پیشین و کنونی جمهوری اسلامی در کنار ابراهیم رییسی (تولیت آستان قدس رضوی) را در دست دارد.

در هفته‌های اخیر، چندین نشست مهم سیاسی از جمله نشست‌های سالانه‌ی فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با سخنرانی رییسی در مشهد برگزار شده است. وی هم‌چنین در هفته‌ی گذشته به نمایندگی از خامنه‌ای، مدال‌های اهدایی گروهی از دانشجویان بسیجی المپیادی را دریافت کرد.

برخی تحلیل‌گران مسائل ایران، این حضور پررنگ سیاسی و رسانه‌ای را در راستای زمینه‌سازی برای معرفی رییسی به عنوان قائم‌مقام علی خامنه‌ای ارزیابی می‌کنند.

این آخوند ۵۶ساله از دانش‌آموختگان “مدرسه حقانی” و از جمله شاگردان حوزوی علی خامنه‌ای است. او در کارنامه‌ی خود سابقه‌ی معاونت دادستانی تهران در جریان اعدام‌ هزاران نفر از زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ را دارد. بعد از رهبری خامنه‌ای، رییسی به سمت دادستان تهران ارتقا مقام پیدا کرد و پس از یک دوره‌ی پنج‌ساله، در سال ۱۳۷۳ به عنوان “رییس بازرسی کل کشور” منصوب شد و ده سال در این مقام باقی ماند.

او که هم‌چون خامنه‌ای، مشهدی است، از سال ۱۳۸۳ به مدت ده سال، معاون اول قوه قضاییه و نفر دوم این قوه بود تا این‌که در سال ۱۳۹۳، جایش با غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، تعویض، و از سوی صادق لاریجانی به عنوان “دادستان کل کشور” منصوب شد.

رییسی در اسفندماه گذشته و پس از مرگ عباس واعظ طبسی، جانشین او در مقام “تولیت آستان قدس رضوی” به عنوان ثروتمندترین هلدینگ اقتصادی شرق کشور شد.

وی که داماد “احمد علم‌الهدی”، امام‌جمعه مشهد است، در عین حال عضو “مجلس خبرگان” و رییس شورای نظارت بر صداوسیما است و از سال ۱۳۹۱ تا به امروز، “دادستانی ویژه روحانیت” را بر عهده دارد.

نظرتان را بنویسید