پورمحمدی و حافظه ملت | بهزاد مهرانی

بهزاد مهرانی

Behzad-Mehrani

مصطفی پورمحمدی در سال ۱۳۹۲ می‌گوید که در جریان کشتار ۱۳۶۷ که چندهزار زندانی سیاسی کشته شدند نقشی نداشته است. او در سال ۱۳۹۵ و پس از انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری می‌گوید که اعدام کرده است که کرده است. به آن افتخار می‌کند چرا که حکم خدا را اجرا کرده است.

یعنی امثال پورمحمدی روی حافظه‌ی ملت در حد «هیچ» حساب می‌کنند. تا پیش از فایل صوتی می‌گوید که در اعدام‌ها نقشی نداشته است اما پس از آن به دفاع از آن می‌پردازد و آن را حکم خدا می‌داند.

پیش از این فایل صوتی، همین هیات مرگ و جنایات‌شان در کتاب خاطرات منتظری آمده است و از آن‌جا که این متن مکتوب است و پورمحمدی گمان دارد مردم متن مکتوب نمی‌خوانند -و کتاب هم که مجوز نداشته است- پس به راحتی می‌تواند نقش خود در آن جنایات را کتمان کند اما وقتی فایل صوتی بیرون می‌آید و به صورت گسترده در فضای مجازی منتشر می‌شود- و از طرف دیگر پورمحمدی گمان دارد ملت، شفاهی است و بیش‌تر می‌شنود تا بخواند- لذا تصمیم می‌گیرد دست از انکار بردارد و بگوید که بله «ما افتخار می‌کنیم که دستور خدا را درباره منافقین اجرا کردیم و در مقابل دشمنان خدا و ملت با قدرت ایستادیم و مقابله کردیم».

برخی معتقدند پورمحمدی شاید مرتکب اشتباهی شده است. اگر سخنی نمی‌گفت و کمی صبر می‌کرد پس از مدت زمان نه خیلی طولانی علی‌رغم وجود فایل صوتی باز هم می‌توانست به انکار نقش خود بپردازد و اکنون که وزیر دادگستری دولت اعتدال است بار دیگر در قامت کاندیدای لیست «ااصلاح و اعتدال و امید» ظاهر شود و اپوزیسیون از مردم بخواهد که برای بهبود امور کشور و بسامان‌شدن مشکلات بروند و به ایشان رای بدهند. برخی معتقد هستند که در همین شرایط هم باز می‌تواند امید ِ امیدواران برای اصلاح امور باشد. الله اعلم!

ری‌شهری هم در مورد کشتارهای ۶۷ و پس از انتشار فایل صوتی مشابه همین سخنانی را گفته است که پورمحمدی، و مگر پورمحمدی چه از ری‌شهری کم‌تر دارد.

پی‌نوشت:

کسی در جایی نوشته بود که وزارت دادگستری را دست پورمحمدی سپردن مانند این است که مدیریت مهد کودک را به دست «اصغرقاتل» بسپاریم.

علی اصغر بروجردی معروف به اصغر قاتل، یک قاتل زنجیره‌ای به حساب می‌آمد. قربانیان او را اکثرا کودکان تشکیل می‌دادند که او در بیش‌تر موارد به آنها تجاوز می‌کرده است.
——————————–
نوشته‌های بهزاد مهرانی، عضو “دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران” را می‌توانید در کانال تلگرام یا صفحه‌ی فیسبوک او به آدرس‌های زیر دنبال کنید.

telegram.me/behzadmehrani
fb.com/behzad.mehrani

نظرتان را بنویسید