مرخصی استعلاجی امید کوکبی به آزادی او منتهی شد

Omid-Kokabee-Torkemen-Outfit

تقاطع: وکیل امید کوکبی می‌گوید که این فیزیکدان جوان بعد از سه ماه مرخصی استعلاجی، از «آزادی مشروط» برخوردار شده دیگر به زندان بر نمی‌گردد.

سعید خلیلی، روز دوشنبه (۸ شهریور-۲۹ آگست) با اعلام این خبر به خبرگزاری “ایلنا” گفت: «با نظر موافق رییس قوه قضاییه و با رای شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، باقی‌مانده محکومیت حبس آقای امید کوکبی مشمول آزادی مشروط قرار گرفته است.»

هنوز مشخص نیست که این پژوهشگر اهل گنبدکاووس، اجازه‌ی خروج از کشور و حضور در دانشگاهش در امریکا را داشته باشد.

امید کوکبی ۳۴ساله، پیش از بازداشت، پژوهش‌گر دوره پسادکترای دانشگاه آستین تگزاس در رشته فیزیک اتمی گرایش لیزر بود. او روز ۱۰ بهمن‌ماه ۱۳۸۹، زمانی که برای دیدار با خانواده‌اش در ایران به سر می برد، بعد از رد درخواست نهادهای نظامی-امنیتی برای هم‌کاری با پروژه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی، توسط سپاه پاسداران بازداشت شد و بعد از ماه‌ها حبس انفرادی و بازجویی‌های پرفشار، از سوی دادگاه به دو اتهام «هم‌کاری با دولت متخاصم امریکا» و «تحصیل مال نامشروع» مجموعا به ۱۰ سال حبس محکوم گردید.

آقای کوکبی بعد از تحمل بیش از ۵ سال حبس مداوم در زندان اوین تهران و پس از نزدیک به دو سال دست‌وپنجه نرم کردن با خون‌ریزی و درد کلیه٬ سرانجام روز ۱ اردیبهشت‌ماه امسال تحت عمل جراحی قرار گرفت و طی آن، کلیه راست وی به علت وجود تومور بدخیم سرطانی به طور کامل از بدنش خارج شد.

وی بعد از عمل جراحی نیز بیش از یک ماه را تحت‌الحفظ در بیمارستان سینای تهران بستری بود تا این‌که روز ۵ خرداد از بیمارستان ترخیص شد تا دوره‌ی نقاهت را در بیرون از زندان سپری کند.

گفتنی است امید کوکبی در حالی بعد از تحمل ۵ سال حبس به طور مشروط از زندان آزاد شده که در آذرماه ۱۳۹۰، نامه‌ای را به صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی نوشته و در آن با اشاره به درخواست‌های مکرر “بازجویان و نمایندگان اعزامی از نهادهای مختلف” برای هم‌کاری در برنامه‌ی هسته‌ای این حکومت گفته بود: «چگونه می‌شود به کسی که متهم به جاسوسی یا ارتباط با اجانب است اطمینان کرد و او را به محرمانه‌ترین و سرّی‌ترین بخش اسرار نظام دعوت کرده و از او درخواست همکاری نمود‌؟ دعوت‌های مکرر مسوولان امنیتی و اطلاعاتی و تحت فشار قرار دادن خانواده‌ام جهت متقاعد کردن من به همکاری و نشان دادن در باغ سبز و وعده حمایت‌های مختلف همچون آزادی و ادامه تحصیل در‌‌ همان دانشگاه قبلی خودم (دانشگاه آستین تگزاس) برای کسی که تاکنون هیچ فعالیتی خارج از دانشگاه و محافل علمی دنیا نداشته و با عالم سیاست بیگانه است چه معنا و مفهومی را تداعی می‌کند؟»

آقای کوکبی اضافه کرده بود: «تنها گناه من این بوده و است که تحصیلاتم منحصر به فرد بوده و در ایران کسی در این رشته تخصص و تحصیلات من را ندارد و از بد حادثه ظاهراً این تخصص شدیداً مورد نیاز واقع شده است.»

نظرتان را بنویسید