ویدئو – وزیر بهداشت: پیوند عضو ایرانیان به اتباع خارجی خیلی زشت است


تقاطع: “وزیر بهداشت” جمهوری اسلامی می‌گوید از قانون ممنوعیت پیوند اعضای ایرانیان با اتباع خارجی دفاع می‌کند چرا که به گفته‌ی او «برای کشور ما خیلی زشت است که از سایر کشورها برای پیوند عضو به ایران بیایند و آن گروه از مردم ایران که مستمند هستند، اعضای بدن خود را به آن‌ها بفروشند».

حسن قاضی‌زاده هاشمی، دوشنبه‌شب (۱ شهریور-۲۲ آگست) در برنامه‌ی “نگاه یک” تلویزیون دولتی ایران، در پاسخ به پرسشی در خصوص لطیفه رحمانی، دختر ۱۲ساله‌ی افغانستانی که هفته‌ی گذشته در بیمارستان “نمازی” شیراز درگذشت، گفت: «این کودک، صرف‌نظر از این‌که از اتباع غیرایرانی بود، کارهایش انجام و بستری شد. پزشک معالج او هم، بدون اغراق یکی از بهترین‌های دنیا است. اما این کودک مانند خیلی از کسانی که در لیست انتظار پیوند هستند، جان خود را از دست داد. علت مرگ هم دلایل زمینه‌ای بوده نه این‌که عضو در اختیارش قرار نگرفته باشد که اصلا نیازی به عضو دیگران نبود چرا که می‌توانستند بخشی از کبد پدر و مادرش را بگیرند و پیوند بزنند.»

وی در ادامه‌ی این گفتگوی زنده از مصوبه‌ی “شورای عالی پیوند” مبنی بر ممنوعیت پیوند اعضا و اندام‌های ایرانیان به شهروندان خارجی دفاع کرد و افزود: «فروش عضو به خارجی‌ها، در تمام مقالات بین‌المللی جز سرشکستگی برای ما هیچ چیز دیگر ندارد… تنها چند کشور که خوشنام هم نیستند، افرادی به عنوان توریست‌درمانی می‌روند و عمل پیوند عضو انجام می‌دهند. خب این افراد به آن کشورها بروند.»

قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد که «این قانون در جهت حفظ حرمت ایرانیان و مصالح و منافع کشور است».

نظرتان را بنویسید