تصویری: برنده مدال نقره المپیک بعد از اعتراض سیاسی‌اش به اتیوپی برنمی‌گردد

Rio-Silver-Medalist-Political-Act-3

تقاطع: مدیر برنامه‌های “فییسا لیلسا”، برنده مدال نقره دو ماراتن المپیک تابستانی “ریو” می‌گوید با وجود این‌که دولت اتیوپی به این دونده اطمینان داده که بعد از بازگشت، با مجازاتی روبه‌رو نخواهد شد، اما او قصد ندارد خطر کند و به این کشور باز گردد.

“لیلسا” در لحظه‌ی عبور از خط پایان رقابت ماراتن مردان در آخرین روز مسابقات المپیک، در اعتراض به سرکوب سیاسی در کشورش، بازوان خود را به حالت صلیب بر بالای سرش گرفت که یک اعتراض نمادین به رژیم سرکوب‌گر اتیوپی به شمار می‌رود.

این دونده‌ی ۲۶ساله در جریان مراسم اهدای مدال رقابت ماراتن نیز که به طور ویژه در جشن اختتامیه المپیک برگزار شد، این حرکت اعتراضی را یک بار دیگر انجام داد.

او بعدتر به خبرنگاران گفت که می‌ترسد در بازگشت به اتیوپی با مجازات مرگ و یا سال‌ها زندان روبه‌رو شود.

به دنبال آن، در روز دوشنبه (۲۲ آگست-۱ شهریور) یک سخنگوی دولت اتیوپی اعلام کرد که “لیلسا” می‌تواند بدون مشکل به کشورش باز گردد.

با این وجود، “فدریکو رُزا” مدیر برنامه‌های “لیلسا” روز سه‌شنبه به “خبرگزاری فرانسه” گفت که او قصد ندارد تصمیمش را عوض کند چرا که عده‌ی زیادی به وی گفته‌اند که بازگشت به اتیوپی به نفعش نیست.

“رُزا” که ساکن ایتالیا است و در سه سال گذشته مدیر برنامه‌های “لیلسا” بوده اضافه کرد که دقیقا نمی‌داند این دونده چه برنامه‌ای برای آینده‌اش دارد و می‌خواهد به کجا برود.

او در عین حال گزارش‌های منتشرشده در خصوص قصد قبلی موکلش برای قطع رابطه با اتیوپی و بستن قراردادی پرسود با یک کشور ثروتمند خلیج فارس را رد کرد و گفت: «این یک اقدام بسیار احترام‌برانگیز بود و به هیچ‌وجه انگیزه‌ی مالی در آن دخیل نبود.»

این در حالی است که هم‌زمان گزارش‌های دیگری مبنی بر قصد پناهندگی سیاسی “فییسا لیلسا” به ایالات متحده امریکا منتشر شده است.

Rio-Silver-Medalist-Political-Act-4 Rio-Silver-Medalist-Political-Act-2 Rio-Silver-Medalist-Political-Act-1

نظرتان را بنویسید