تاکید معاون وزارت علوم بر ممنوعیت اردوهای مختلط و کنسرت در دانشگاه‌ها

Concert-Sharif-Uni

تقاطع: “معاون فرهنگی” وزارت علوم دولت روحانی از ممنوع بودن اردوهای مختلط دانشجویی و برگزاری کنسرت موسیقی در دانشگاه‌های ایران خبر داد.

به نوشته خبرگزاری “مهر”، ضیا هاشمی یکشنبه‌شب (۳۱ مرداد-۲۱ آگست) در “نشست سالانه مسوولان بسیج دانشجویی” در مشهد گفت: «دستورالعمل اردوها در سال ۱۳۸۸ تصویب شده که طبق آن برگزاری اردوهای فرهنگی، علمی و صنعتی به صورت مختلط ممنوع است و تنها سفرهای آموزشی که همراه با استاد انجام می‌شود در این دستورالعمل‌ها صریحا مستثنا شده است.»

وی با تاکید بر این‌که «به برگزاری هیچ اردوی مختلطی مجوز داده نمی‌شود» افزود: «۴۰ مورد اردوی مختلط نیز تاکنون گزارش شده که در بیرون دانشگاه و از طرف خود دانشجویان بوده. ما همواره به این موارد واکنش نشان دادیم ولی هیچ مکانیسمی برای جلوگیری از آن نداریم.»

هاشمی در ادامه از «اردوی رضوی» و «راهیان نور» به عنوان دو نوع اردوی «ضابطه‌مند» و «مورد قبول» یاد کرد.

معاون “وزارت علوم” درباره‌ی اجراهای موسیقی در داخل دانشگاه‌ها نیز گفت: «موسیقی که در ضمن برنامه‌ها است مورد قبول است و در تمامی همایش‌ها وجود داشته و موردی ندارد اما ما گفتیم اگر کنسرت‌ها به طور جداگانه برگزار شود ممنوع است.»

گفتنی است جلوگیری از برگزاری اردوهای مختلط و برنامه‌های موسیقی در دانشگاه‌های ایران، بعد از سخنرانی سال گذشته علی خامنه‌ای با جدیت بیشتری صورت گرفته است.

خامنه‌ای روز ۲۰ تیر ۱۳۹۴ در جریان دیدار با گروهی از دانشجویان حامی‌ خود، برگزاری کنسرت‌های موسیقی و “اردوهای مختلط جنسی” در دانشگاه‌ها را جزو “غلط‌‌ترین کارها” دانست و تاکید کرد که «دانشگاه جای کنسرت نیست».

او با بیان این‌که این مسائل به بهانه‌ی «نشاط بخشیدن به محیط دانشجویی تجویز می‌شود»، مدعی شد که آمارهای مربوط به افسردگی جوانان ایرانی “دروغ محض”، “خباثت‌آمیز” و “بهانه‌ای برای تجویز آزادی‌های مبتذل” است.

یک ماه بعد از این سخنان، در روز ۱۸ مرداد ۱۳۹۴، محمد فرهادی، “وزیر علوم” دولت حسن روحانی اعلام کرد که این وزارت‌خانه “هرگز” اجازه برگزاری کنسرت در دانشگاه‌ها را نداده‌ است و در آینده نیز نخواهد داد.

نظرتان را بنویسید