مدال طلای فوتبال مردان المپیک به میزبان رسید

Football-Rio-Final

تقاطع: تیم فوتبال مردان برزیل با پیروزی بر آلمان در ضربات پنالتی، قهرمان مسابقات المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ریو شد. قضاوت دیدار فینال را یک تیم داوری ایرانی متشکل از علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمدرضا منصوری بر عهده داشتند.

در این دیدار که دقایقی قبل (عصر شنبه ۲۰ آگست-۳۰ مرداد به وقت محلی) در ورزشگاه “ماراکانا” برگزار شد، تیم برزیل که از حمایت و تشویق‌های بی‌امان نزدیک به ۸۰هزار طرفدار خود برخوردار بود، ابتدا با گل دقیقه‌ی ۲۷ “نیمار” ستاره‌ی باشگاه بارسلونا پیش افتاد. به دنبال آن این آلمان بود که به تدریج کنترل بازی را در دست گرفت و سرانجام در دقیقه ۵۹ توسط “مکس مِیِر” کاپیتان خود به گل مساوی رسید.

بازی بعد از گل آلمان با حملات برزیل و ضدحمله‌های آلمان ادامه پیدا کرد اما در پایان ۹۰ دقیقه وقت قانونی و ۳۰دقیقه وقت‌های اضافی گلی در بر نداشت تا تکلیف قهرمان و برنده مدال طلا در ضربات پنالتی مشخص شود.

در ضربات پنالتی نیز دو تیم تا پنالتی آخر ۴-۴ مساوی بودند تا این‌که “نیلس پترسن”، بازیکن سابق باشگاه بایرن مونیخ، پنالتی پنجم آلمان را از دست داد و در مقابل این “نیمار” بود که گل پنجم و قهرمانی برزیل را به ثمر رساند.

دیدار فینال المپیک یادآور مسابقه دو سال قبل آلمان و برزیل در مرحله‌ی نیمه‌نهایی جام جهانی ۲۰۱۴ بود که با پیروزی تاریخی ۷-۱ آلمان به پایان رسید.

آلمان در راه صعود به فینال المپیک، برابر پرتغال و نیجریه به ترتیب با نتایج ۴-۰ و ۲-۰ پیروز شده بود. برزیل نیز در دیدارهای یک‌چهارم و نیمه‌پایانی کلمبیا و هندوراس را با نتایج ۲-۰ و ۶-۰ شکست داده بود.

پیش‌تر در روز جمعه (۱۹ آگست)، تیم فوتبال زنان آلمان موفق شده بود با پیروزی ۲-۱ مقابل سوئد، برای نخستین بار برنده مدال طلای مسابقات المپیک شود.

گفتنی است در رقابت‌های فوتبال المپیک، تیم‌ها از بازیکنان زیر ۲۳سال در کنار سه بازیکن کمکی بالای ۲۳سال استفاده می‌کنند.

نظرتان را بنویسید