کسری ماهانه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی منابع دولت برای پرداخت یارانه‌ها؛ بانک مرکزی نرخ تورم شهریور را ۴۰.۱ اعلام کرد

Tayebniya-Ali

تقاطع: علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد در دولت حسن روحانی، از کسری ماهانه حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومانی منابع مالی دولت برای پرداخت یارانه‌های نقدی به مردم خبر داد و از دو گزینه‌ی افزایش قیمت حامل‌های انرژی، و حذف یارانه‌ی بعضی‌ از دهک‌های درآمدی بالا، به عنوان گزینه‌های پیش روی دولت برای اصلاح تراز مالی هدفمندی یارانه‌ها نام برد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای طیب‌نیا، عصر روز شنبه (۱۳ مهر-۵ اکتبر) و در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل بانک مسکن، در جمع خبرنگاران گفت: «ماهانه چیزی حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان به صورت نقدی به خانوار‌ها پرداخت می‌شود در حالی که درآمد ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی که قاعدتا باید در این مسیر پرداخت می‌شد فقط ماهیانه چیزی حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. مبالغی هم از سایر ردیف‌های بودجه صرف پرداخت نقدی یارانه‌ها می‌شود اما متاسفانه ما با کمبود مواجه هستیم و ماهیانه چیزی حدود هزار میلیارد تومان کسری منابع مالی مربوط به پرداخت‌های نقدی یارانه‌ها را داریم که البته از روش‌های مختلف در حال تامین است.»

به گفته‌ی وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی، دولت در حالی سالانه ۴۲ هزار میلیارد تومان را صرف پرداخت‌ یارانه‌های نقدی می‌کند که کل هزینه‌های عمرانی آن در طول سال، از حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بالغ نمی‌شود.

طیب‌نیا در خصوص افزایش حدود ۳۸ درصدی قیمت حامل‌های انرژی که مجوز آن از سوی مجلس به دولت داده شده اما تا کنون به اجرا درنیامده نیز گفت: «این افزایش باید ابتدای تیرماه سال جاری صورت می‌گرفت اما دولت قبلی بنا به دلایلی این ماموریت را انجام نداد و با توجه به گذشت زمان شاید آن ۳۸ درصد هم جواب‌گوی کمبود منابع مالی لازم نباشد. البته دولت قصد اینکه چنین افزایشی را در قیمت حامل‌های انرژی اعمال کند، تا به حال ندارد اما یکی از گزینه‌هایی که دنبال می‌شود و حکم قانونی دارد و از ناحیه مجلس به دولت تکلیف شده است، همین افزایش قیمت حامل‌های انرژی است.»

وی مشکل پیش روی گزینه‌ی حذف یارانه‌ی دهک‌های درآمدی بالا را نیز در اختیار نداشتن «اطلاعات لازم در خصوص درآمدهای مردم به گونه‌ای که بتوان دهک‌های درآمدی را از یکدیگر تفکیک کرد» عنوان نمود. مشکلی که به گفته‌ی او یک «کارگروه» در حال کار بر روی آن است تا پس از «شناسایی این دهک‌های بالا»، پرداخت‌ یارانه‌ها «صرفا به دهک‌های پایین درآمدی باشد».

وزیر اقتصاد در پایان با تشبیه اقتصاد ایران به “بیماری تب‌آلود”، اجرای مرحله‌ی دوم هدفمندسازی یارانه‌ها را مستلزم “مهار تورم” از یک سو و “یک‌سان‌سازی نرخ ارز” از سوی دیگر دانست و گفت که «بعد از اینکه تب اقتصاد، مهار و آرامش در بازار‌ها برقرار شد و به یک تعادل نسبی رسید آن زمان بحث مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها مطرح خواهد شد».

هم‌زمان با این اظهارات علی طیب‌‌نیا در خصوص مهار تورم، روز شنبه، بانک مرکزی ایران، نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به شهریور امسال را نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۴۰.۱ درصد اعلام کرد که ۱.۱ درصد از نرخ تورم مردادماه بیشتر است.

پیش از این مرکز آمار ایران، که به صورت موازی با بانک مرکزی، نرخ تورم را اعلام می‌کند، نرخ تورم شهریور ماه را ۳۶ درصد اعلام کرده بود.

نظرتان را بنویسید