درخشش تکواندوکاران آذربایجان در المپیک با هدایت رضا مهمان‌دوست

 

Beigi-AzerBaijan-Mehmandoost

تقاطع: سه نفر از ۴ عضو تیم تکواندو آذربایجان موفق به کسب مدال در مسابقات المپیک شدند. هدایت تیم مردان این کشور را رضا مهمان‌دوست سرمربی پیشین تیم تکواندو ایران به عهده دارد.

آذربایجان در رقابت‌های “ریو” با دو تکواندوکار زن و دو تکواندوکار مرد شرکت کرد که از این چهار نفر، “پاتیمات آباکاروا” در دسته‌ی ۴۹کیلوگرم زنان و میلاد بیگی (تکواندوکار ایرانی) در دسته‌ی ۸۰‌کیلوگرم مردان به مدال برنز رسیدند.

“رادیک عیسایف” تکواندوکار دسته‌ی +۸۰کیلوگرم آذربایجان نیز دقایقی قبل (شام‌گاه شنبه ۲۰ آگست-۳۰ مرداد به وقت ریو) موفق شد در دیدار فینال ۶-۲ بر “عبدالرزاق” از نیجر پیروز شود و مدال طلای المپیک را از آنِ خود کند.

عیسایف در مرحله‌ی نیمه‌‌پایانی نیز “ماهاما چو” از بریتانیا را با حساب ۴-۱ برده بود آن هم در حالی که “چو” در مرحله‌ی یک‌چهارم پایانی ۴-۳ (با امتیاز طلایی) بر سجاد مردانی از ایران پیروز شده بود.

Radik-Isaev-AzerBaijan-Mehmandoost
رادیک عیسایف با هدایت رضا مهمان‌دوست به فینال دسته‌ی +۸۰کیلوگرم المپیک ریو راه یافته است.

پیش از این میلاد بیگی نیز در راه رسیدن به مدال برنز دسته‌ی ۸۰‌کیلوگرم مقابل مهدی خدابخشی از ایران با نتیجه قاطع ۱۷-۵ پیروز شده بود. نتیجه‌ای که با حمله‌ی شدید محمدرضا پولادگر، رییس فدراسیون تکواندو جمهوری اسلامی به او همراه شد.

پولادگر بعد از پیروزی بیگی بر خدابخشی، او را در جمع خبرنگاران حاضر در ریو، “مزدور” خواند و گفت: «من متاسفم که در رسانه‌های ما از چند ماه قبل فضای سنگینی برای این رقابت به وجود آوردند و متاسفم برای کسانی که با پول مردم رشد کرده و مثل مزدور به کشورهای دیگر می‌روند و در رویداد بزرگ جلوی چشم مردمان ایران روبه‌روی یک هم‌وطن می‌ایستند.»

وی با بیان این‌که «ما حاضریم جان خود را بدهیم تا مردم‌مان شاد شوند» افزود: «آیا پول این‌قدر ارزش داشت که باعث ناراحتی مردم ایران شوند و کسی مزدوری کند؟ من این‌ها را هم‌وطنان خودم نمی‌دانم.»

پولادگر در ادامه میلاد بیگی را «آموزش‌دیده در کلاس فنی ایران» دانست و گفت: «او به خاطر پول در میدانی که باعث شادی هم‌وطنانش می‌شود زیر پرچم کشور دیگر مبارزه کرد. آیا او می‌تواند خودش را ببخشد؟»

این ادعا در حالی است که سه تکواندوکار مرد ایران با هدایت بیژن مقانلو و مهدی بی‌باک، در این مسابقات همگی با نتایج ضعیف حذف شدند و تنها کیمیا علیزاده بود که با هدایت “مهرو کمرانی” موفق به کسب مدال برنز شد و اولین مدال تاریخ ورزش زنان ایران در مسابقات المپیک را کسب کرد.

از سوی دیگر، رضا مهمان‌دوست، سرمربی تیم تکواندو آذربایجان بعد از پیروزی قاطع بیگی مقابل خدابخشی به خبرنگاران گفت از این‌که شاگردش برابر نماینده ایران پیروز شده «ناراحت» است.

وی که تا سال ۱۳۹۰ به عنوان سرمربی تیم ایران، موفقیت‌های متعددی را در مسابقات جهانی به دست آورده بود، با بیان این‌که «هر حرفی بزنم علیه خودمان است» اظهار داشت: «ناراحتم از این بازی که انجام شد و دلخورم که برابر ایران پیروز شدیم.»

مهماندوست در عین حال مدعی شد که در یک سال اخیر میلاد بیگی را تبدیل به «اعجوبه» کرده است.

2 thoughts on “درخشش تکواندوکاران آذربایجان در المپیک با هدایت رضا مهمان‌دوست”

  1. اسامی از روسی ترجمه شده, پاتیمات غلط است اسم صحیح فاطمه است

    1. در هیچ کجا اسامی را ترجمه نمی‌کنند. اسم هر کسی همانی است که در کشور خودش تلفظ می‌شود.

نظرتان را بنویسید