ویدئوی کامل حرکات یک‌ضرب و دوضرب بهداد سلیمی در المپیک ریو

تقاطع: بهداد سلیمی، امید اصلی ایران برای کسب مدال طلای دسته‌ی +۱۰۵ کیلوگرم المپیک، رکورد جهان و المپیک در حرکت یک‌ضرب را شکست اما با ناکامی در حرکت دوضرب، از دور بازی‌ها حذف شد.

سلیمی ۲۶ساله، عصر روز سه‌شنبه (۱۶ آگست-۲۶ مرداد) به وقت “ریو”، در تلاش‌های اول و دوم حرکت یک‌ضرب ابتدا وزنه‌های ۲۰۶ و ۲۱۱ کیلوگرم را با موفقیت بالای سر برد. در ادامه، این لاشا تالاخادزه گرجستانی بود که موفق شد وزنه‌ی ۲۱۵ کیلوگرم را بالای سر ببرد و رکورد جهان را که با ۲۱۴کیلوگرم در اختیار خود سلیمی بود بشکند. با این وجود این رکوردشکنی دو دقیقه بعد با بالا بردن وزنه‌ی ۲۱۶ کیلوگرمی توسط سلیمی بی‌اثر شد و این وزنه‌بردار ایرانی این بار رکوردهای جهان و المپیک حرکت یک‌ضرب را با هم به نام خود ثبت کرد.

بهداد سلیمی که تا اینجا بخت نخست کسب طلای المپیک بود، حرکت دوضرب را با وزنه‌ی ۲۴۵کیلوگرم آغاز کرد که اگرچه این وزنه را بالای سر برد اما داوران از پذیرش آن خودداری کردند تا او به فاصله‌ی دو دقیقه بار دیگر بخت خود را در مقابل همین وزنه امتحان کند. سلیمی در تلاش دوم، بار دیگر وزنه‌ی ۲۴۵ کیلوگرم را بالای سر برد که این بار مورد تایید هر سه داور قرار گرفت و رکورد او نیز در تابلو ثبت شد. با این وجود لحظاتی بعد با دخالت هیات ژوری، رای داوران برگشت و حرکت سلیمی یک بار دیگر رد شد.

قهرمان وزنه‌برداری ایران در حالی که زمان کمی برای حاضر شدن روی تخته داشت، برای بار سوم، پشت وزنه‌ی ۲۴۵کیلوگرم قرار گرفت که این بار به دلیل خستگی زیاد در بلند کردن آن ناتوان ماند تا بدون ثبت رکورد دوضرب، از دور رقابت‌ها کنار برود.

در میان اعتراض‌های بی‌نتیجه‌ی سلیمی، مربیانش و رییس فدراسیون وزنه‌برداری ایران به رای داوران و هیات ژوری، این “تالاخادزه” وزنه‌بردار گرجستانی بود که با بالای سر بردن وزنه‌ی ۲۵۸کیلوگرمی، هم مدال طلای المپیک را کسب کرد و هم رکورد مجموع جهان و المپیک را که با ۴۷۲کیلوگرم در اختیار حسین رضازاده بود، یک کیلوگرم افزایش داد و به نام خود ثبت کرد.

One thought on “ویدئوی کامل حرکات یک‌ضرب و دوضرب بهداد سلیمی در المپیک ریو”

نظرتان را بنویسید