لاریجانی: باید توان‌مان در رسیدن به بمب هسته‌ای به ۴۸ساعت برسد

تقاطع: محمدجواد لاریجانی، معاون اسبق وزارت خارجه و معاون بین‌الملل کنونی قوه قضاییه جمهوری اسلامی می‌گوید این حکومت باید توانمندی خود در رسیدن به بمب هسته‌ای را به ۴۸ساعت برساند.

آقای لاریجانی در یک مصاحبه‌ی تفصیلی با خبرگزاری “تسنیم” (وابسته به سپاه پاسداران) گفته: «چیزی که غرب را از حمله به ما و یا هر کشوری باز می‌دارد “توانمندی” ما از جمله توانمندی هسته‌ای ما است. غربی‌ها احساس می‌کردند احتمالاً ما ظرف دو ماه می‌توانیم بمب هسته‌ای داشته باشیم؛ بعضی‌ها می‌گفتند ظرف دو هفته. این مسأله آنها را ناراحت می‌کرد. الان احساس می‌کنند که ظرف سه سال این اتفاق ممکن است رخ بدهد. لذا بازدارندگی‌های روانی ما خیلی پایین آمد. ما باید کاری کنیم که ارزیابی آنها از توانمندی ما به ۴۸ساعت برسد؛ همان‌طور که ژاپنی‌ها هستند. آن‌ها هم بمب ندارند ولی توانمندی‌شان آن‌قدر است که می‌توانند ظرف ۴۸ساعت اولین بمب را بسازند.»

وی در عین حال با بیان این‌که «نمی‌گویم به دنبال بمب اتم برویم» افزوده: «بنده مخالف هستم و از نظر استراتژی نیز مخالف هستم منتها توانمندی علمی خود را چرا از دست بدهیم؟ حال درباره اینکه این بازسازی چگونه صورت بگیرد، من معتقدم که باید یک موسسه عظیمی برای تحقیقات هسته‌ای درست کنیم؛ که بخش زیاد آن می‌تواند علنی باشد و فقط ۳۰ درصد آن محرمانه است. ۷۰ درصدش می‌تواند آشکار باشد.»

ویدئوی بالا به بخش دیگری از اظهارات لاریجانی در گفتگو با “تسنیم” اختصاص دارد.

نظرتان را بنویسید