تصویری: برگزاری «اجلاسیه اعتاب مقدس جهان اسلام» به میزبانی ابراهیم رییسی

Raeidi-Mashhad-Mordad95-1

تقاطع: از روز شنبه (۲۳ مرداد-۱۳ آگست) نشستی با عنوان “اجلاسیه اعتاب مقدس جهان اسلام” در مقبره‌ی امام هشتم شعیان برگزار شده است.

این نشست به میزبانی ابراهیم رییسی، “تولیت آستان قدس رضوی” برگزار شده است و بر اساس گزارش‌ها ۱۲ نفر از “تولیت‌”های اماکن مقدس مسلمانان در ایران و سوریه و نیز مقاماتی از کشور عراق در آن حضور دارند.

در کنار ابراهیم رییسی، محمد محمدی ری‌شهری (تولیت حرم عبدالعظیم) یکی دیگر از سخنرانان این نشست بوده است.

در هفته‌های اخیر چندین نشست دیگر از جمله نشست‌های سالانه‌ی فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با سخنرانی ابراهیم رییسی در مشهد برگزار شده است.

برخی تحلیل‌گران مسائل ایران از رییسی به عنوان جدی‌ترین گزینه‌ی جانشینی علی خامنه‌ای یاد می‌کنند و حضور پررنگ سیاسی و رسانه‌ای او را در راستای زمینه‌سازی برای اعلام این موضوع می‌دانند.

رییسی از دانش‌آموختگان “مدرسه حقانی” و از جمله شاگردان حوزوی علی خامنه‌ای است و در کارنامه‌ی خود سابقه‌ی معاونت دادستانی تهران در جریان اعدام‌ هزاران نفر از زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ را دارد. او بعد از رهبری خامنه‌ای، به سمت دادستان تهران ارتقا مقام پیدا کرد و پس از یک دوره‌ی پنج‌ساله، در سال ۱۳۷۳ به عنوان “رییس بازرسی کل کشور” منصوب شد و ده سال در این مقام باقی ماند.

وی از سال ۱۳۸۳ به مدت ده سال، معاون اول قوه قضاییه و نفر دوم این قوه بود تا این‌که در سال ۱۳۹۳، جایش با غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، تعویض، و از سوی صادق لاریجانی به عنوان “دادستان کل کشور” منصوب شد. رییسی هم‌‌زمان از سال ۱۳۹۱، “دادستان ویژه روحانیت” است.

رییسی که داماد “احمد علم‌الهدی”، امام‌جمعه مشهد است، در اسفندماه گذشته و پس از مرگ عباس واعظ طبسی، جانشین او در مقام “تولیت آستان قدس رضوی” به عنوان ثروتمندترین هلدینگ اقتصادی شرق کشور شد. او هم‌چنین عضو “مجلس خبرگان” و رییس شورای نظارت بر صداوسیما است.

نظرتان را بنویسید