دستیار ویژه روحانی: حصر موسوی و کروبی برای تامین امنیت مردم است

Rouhani-on-Mousavi-Karroubi-House-Arrest

تقاطع: الهام امین‌زاده، دستیار ویژه حسن روحانی در امور حقوق شهروندی می‌گوید دلیل بازداشت خانگی شش ساله‌ی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو رهبر “جنبش سبز”، «تامین امنیت مردم» است.

خانم امین‌زاده، روز یکشنبه (۲۴ مرداد- ۱۴ آگست) در «نشست هم‌اندیشی حقوق شهروندی» در محل “نهاد ریاست جمهوری” گفت حصر موسوی و کروبی، تصمیم “شورای عالی امنیت ملی” و با هدف «تامین امنیت عمومی مردم» بوده اما «وقتی احساس امنیت عمومی مرتفع شود، محدودیت هم باید رفع شود».

به نوشته‌ی خبرگزاری “ایلنا” این مقام ارشد دولتی در عین حال تاکید کرد که «در مقام ارزیابی این موضوع نیست که آیا امنیت مورد نظر ایجاد شده است یا خیر اما می‌داند که امنیت شهروندان در سطح کلان باید در نظر گرفته شود».

وی هم‌چنین در توجیه “حصر” گفت: «امنیت و احساس امنیت حق شهروندی است که هم به صورت جمعی و هم به صورت فردی مورد توجه قرار گرفته است.»

او در پاسخ به این پرسش که «حق تشکیل دادگاه برای موسوی و کروبی را نیز حقی شهروندی می‌داند» اظهار داشت: «مصوبات شورای امنیت ملی و قوه قضاییه متفاوت هستند. در این باره شورای امنیت تصمیم‌گیری کرده است و ممکن است این نهاد درباره محاکمه و رفع محدودیت و غیره تصمیم‌گیری کند.»

تازه‌ترین اظهارنظر دستیار ویژه حسن روحانی درباره حصر رهبران جنبش سبز در حالی صورت می‌گیرد که وعده‌ی “رفع حصر” از جمله‌ وعده‌های او در جریان کارزار انتخاباتی‌اش در بهار ۱۳۹۲ بود.

او از جمله روز ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ در سخنانی در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف تهران در واکنش به درخواست رفع “حصر” رهبران “جنبش سبز” گفته بود: «مشکل نیست که بشود شرایطی را در یک سال آینده فراهم کرد که نه تنها آن‌ها که در حصرند آزاد شوند، حتی آن‌هایی که به خاطر سال ۸۸ در زندان هستند هم آزاد بشوند.»

وی بعد از رسیدن به ریاست جمهوری اسلامی، در گفتگویی با فرید زکریا، تحلیل‌گر امریکایی شبکه‌ی سی.ان.ان در خصوص این وعده‌ی انتخاباتی‌اش گفت «هیچ‌کس برای همیشه در زندان و حصر نمی‌ماند» و فکر می‌کند و امیدوار است که «ظرف چند ماه، شرایط بهتر شود».

روحانی روز ۱۶ آذر ۱۳۹۳ نیز در سخنرانی خود به مناسبت “روز دانشجو” در “دانشگاه علوم پزشکی ایران” در واکنش به دانشجویانی که شعار می‌دادند “پیام ما روشنه حصر باید بشکنه” و “هزار روز گذشته موسوی برنگشته” اظهار داشت: «راه ما و مسیر ما همانی است که از روز اول به شما وعده دادیم. عهد ما با شما شکستنی نیست.»

با وجود این وعده‌ها به تازگی شمار روزهای بازداشت خانگی موسوی، کروبی و رهنورد به عدد ۲۰۰۰ رسیده است.

نظرتان را بنویسید