ویدئو کم‌سابقه از موزه یادبود هولوکاست امریکا: حلب و سوریه را نجات دهید

تقاطع: “موزه یادبود هولوکاست امریکا” روز پنج‌شنبه (۱۱ آگست-۲۱ مرداد) ویدئویی را با تصاویری از داخل شهر محاصره‌شده‌ی “حلب” در سوریه منتشر کرد و از جامعه‌ی بین‌المللی خواست تا برای حفاظت از غیرنظامیان به ویژه ۱۲۰ هزار کودک در معرض خطر این شهر، دست به اقدامات فوری بزند.

این موزه‌ی دولتی که با بودجه‌ی فدرال امریکا اداره می‌شود در این ویدئو اظهارات تعدادی از پزشکان سوری-امریکایی از شهر شیکاگو را منتشر کرده که تابستان امسال، چند هفته را در شرق “حلب” که تحت کنترل شورشیان مسلح مخالف بشار اسد است، سپری کردند.

“دکتر محمد سهلول”، رییس پیشین “انجمن پزشکی سوری-امریکایی‌ها” در پاسخ به این پرسش که “جامعه بین‌المللی چه می‌تواند بکند؟” می‌گوید: «منطقه پرواز ممنوع یا مناطق امن؛ و هم‌چنین برقراری راه‌های دسترسی به مناطق محاصره‌شده برای ارائه خدمات درمانی و بشردوستانه.»

این پیشنهاد در پنج سال گذشته از سوی باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا رد شده است چرا که در صورت عملی شدن، کنترل آسمان حلب در اختیار نیروی هوایی امریکا قرار می‌گیرد و جنگنده‌های این کشور می‌‌بایست مانع پرواز جنگنده‌های سوری و روسی بر فراز این شهر شوند. اقدامی که می‌تواند به درگیری نظامی امریکا و روسیه منجر شود.

با این وجود، “کمرون هادسن”، یکی از مدیران “موزه هولوکاست امریکا” به “فارین پالیسی” می‌گوید: «ما در یک نقطه عطف قرار داریم. ویران شدن حلب، می‌تواند شمار کشته‌های بحران سوریه را دو برابر کند و حتی به دنبال آن، فاجعه‌ای بدتر رخ بدهد.»

ویدئو که “سوریه را نجات دهید” (Save Syria) نام دارد، تصاویری از بمباران‌های تازه‌ی حلب بعد از پیش‌روی آخر هفته‌ی گذشته‌ی شورشیان را نیز شامل می‌شود.

صحنه‌هایی دلخراش از کشته‌شدن یک کودک در کنار صحنه‌ی تکان‌دهنده‌ی انفجار ناشی از فرود یک بمب بشکه‌ای، از دیگر بخش‌های این ویدئو است.

انتشار چنین ویدئویی از سوی موزه‌ یادبود هولوکاست امریکا از آن جهت اهمیت دارد که این موزه به دلیل دولتی بودن، به طور کلی از موضع‌گیری سیاسی خودداری می‌کند.

نظرتان را بنویسید