آیا مهارت کلامی ایران برای خروج از لیست تروریسم نتیجه می‌دهد؟

توبی درشویتز – سعید قاسمی‌نژاد *

Toby-Dershowitz-Saeed-GhassemiNejad

دولت ایران به شدت در تلاش است تا مقامات ناظر جهانی بر روابط مالی غیرقانونی را قانع کند که حزب‌الله یک گروه تروریستی نیست. شاید به زودی نهاد بین‌المللی مسوول در محافظت از سیستم مالی جهانی، در برابر فشار شرکت‌ها برای بازگشت به ایران تسلیم شود.

“کارگروه ویژه اقدام مالی” (FATF) که استانداردهای جهانی برای مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم و گسترش تسلیحات را تعیین می‌کند، در ماه ژوئن اعلام کرد که ایران در لیست سیاه کشورهای با ریسک بالا باقی خواهد ماند: «ما کماکان نگران ریسک حمایت‌های مالی ایران از تروریسم و خطری که این موضوع برای سیستم مالی جهانی به دنبال دارد هستیم.» این کارگروه هم‌چنین به جامعه تجاری توصیه کرد که «در روابط تجاری و معاملات خود با ایران تحقیقات مقدماتی خود را افزایش دهد».

با این وجود، “کارگروه” اقدامات اجباری خنثی‌کننده را برای یک سال به حالت تعلیق در آورد؛ با این وعده که ایران گام‌هایی در زمینه برطرف کردن ضعف‌های موجودبرخواهد داشت و برای پیاده کردن برنامه اجرایی خود به جستجوی کمک‌ فنیخواهد پرداخت.

“فَتف” و نهادهای مالی بین‌المللی باید از قصد ایران آگاه باشند. در ۱۱ جولای عباس عراقچی، مذاکره‌کننده برنامه اتمی ایران با صراحت گفت: “۱۸ ماه طول کشید تا با FATF به یک درک مشترک از تعریف گروه‌های تروریستی برسیم. ما خط قرمزهای واضحی داریم و حزب‌الله را قربانی نخواهیم کرد.”

سابقه تروریستی حزب‌الله علیه امریکا و متحدانش به بیش از یک دهه می‌رسد.

در ۲۴ ژوئن، همان روزی که “کارگروه” اقدامات اجباری خنثی‌کننده علیه ایران را به حال تعلیق درآورد، حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله، جامعه‌ی جهانی و “فتف” را با این جملات آزمایش کرد: «ما این موضوع را مخفی نکرده‌ایم که بودجه حزب‌الله، درآمد، هزینه‌ها، هرچه که می‌خورد و می‌نوشد، سلاح‌ها و موشک‌های آن، همه و همه از جمهوری اسلامی ایران می‌آید

ایران در نمایش‌هایی که در سراسر جهان اجرا می‌کند اطمینان می‌دهد که برای پیروی از استانداردهای FATF یک قانون ضدتروریسم تصویب کرده است. حمید تهرانفر معاون امور نظارتی بانک مرکزی ایران توضیح داد: «این قانون، نیت خیر ما را به موسسات مالی جهان می‌رساند و نگرانی آنان را از تجارت با بانک‌های ما کاهش می‌دهد.» او همچنین اضافه کرد که این قانون رتبه اعتباری ایران را ارتقا خواهد داد.

اما تعریف ایران از تروریسم نیت واقعی آن را بروز می‌دهد. عبدالمهدی ارجمندنژاد، معاون امور ضدپولشویی بانک مرکزی گفت: «سازمان‌های آزادی‌بخش مشمول این قانون نمی‌شوند و شورای عالی امنیت ملی تصمیم خواهد گرفت که چه کسی تروریست است.» او اضافه کرد که FATF به اطلاعات حساب‌های بانکی و معاملات دسترسی نخواهد داشت.

حمایت مالی از تروریسم در ایران به دستور حکومت اتفاق می‌افتد. حکومت از بانک‌هایش برای انتقال پول به گروه‌های تروریستی وابسته استفاده می‌کند، به همان روشی که قبلا از بانک‌های حکومتی و خصوصی استفاده کرد و باعث شد تا آن‌ها هدف تحریم قرار بگیرند.

اینجا است که شاید ایران بتواند FATF را بازی دهد.

اهمیت این قانون به این خاطر نیست که شاید محدودیت‌های خاصی را بر سیستم بانکی ایران تحمیل کند تا در ظاهر جلوی حمایت مالی از تروریسم را بگیرد. بلکه به گفته تهرانفر، هدف آن ارائه یک تعریف جدید و قابل پذیرش جهانی از تروریسم، و کاهش نگرانی‌های بانک‌های بین‌المللی از افزایش همکاری با بانک‌های ایران است.” این یک سیاه‌بازی با هدف فراهم کردن داستانی پوششی برای موسسات مالی بین‌المللی هنگام همکاری با رژیم است.

ایران از بازی‌های کلامی برای توجیه تروریسم به جای متوقف کردن آن استفاده می‌کند. این ایران است که تروریست بودن یا نبودن گروه‌ها و افراد را تعیین می‌کند.‌

قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسمدر سال ۲۰۱۰ توسط ربیس‌جمهور وقت محمود احمدی‌نژاد به مجلس ارائه شد و در سال ۲۰۱۲ به تصویب رسید. شورای نگهبان آن را نپذیرفت. مجلس نسخه‌ی اصلاح‌شده‌ی آن را در فوریه ۲۰۱۶ به تصویب رساند و شورای نگهبان در مارس ۲۰۱۶ آن را تایید کرد. حامی اصلی این قانون بانک مرکزی بود که اصرار داشت در نبود چنین تدابیری، بانک‌های ایرانی برای دستیابی به بازارهای مالی بین‌المللی دچار مشکل خواهند شد.

بنگاه‌های تجاری نباید تعهد ایران به استفاده از تروریسم را به اشتباه نادیده بگیرند. وزارت خارجه امریکا از حکومت ایران به عنوان بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان نام برد. این حکومت به حمایت خود از گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله، جهاد اسلامی فلسطین، حماس، و… ادامه می‌دهد. از طریق سپاه پاسداران، حزب‌الله، و سایر جنگجویان شیعه، رژیم سوریه را تغذیه مالی و تسلیحاتی می‌کند و طی جنگ وحشتناک پنج‌ساله، این رژیم را سرپا نگاه داشته است.

سناتورهای دموکرات بلوف ایران را خوانده‌اند و از خزانه‌داری خواستند تا برای این رفتار نگران‌کننده” FATF چاره‌ای بیندیشد. این شیپور هشداری که توسط کنگره امریکا به صدا درآمده است باید به برداشتن گام‌هایی مشخص برای برخورد با بازی ماهرانه‌ی ایران منجر شود.

تا زمانی که ایران از فهرست کشورهای حامی تروریسم بیرون نیامده است قانونگذاران نباید به دولت اجازه حذف اقدامات متقابل را بدهند. بیرون آمدن از فهرست کشورهای حامی تروریسم تنها با توقف تروریسم تهران ممکن می‌شود.

کنگره و دولت باید اتحادیه اروپا را ترغیب کنند که حزب‌الله را یک گروه کلی به شمار بیاورد و به قائل شدن تمایز بین بازوهای نظامی و سیاسی آن پایان دهد.

به جای راه دادن بانک‌های ایرانی به سیستم مالی جهانی، باید بانک‌هایی که به رهبر یا سپاه تعلق دارد و یا توسط آن‌ها کنترل می‌شود مورد تحریم قرار بگیرد.

سازمان تجارت جهانی باید تا زمانی که ایران به فعالیت‌های تروریستی خود ادامه می‌دهد از عضویت آن جلوگیری کند. تلاش‌های ایران برای قانع کردن سرمایه‌گذاران بین‌المللی و آژانس‌های تعیین اعتبار مانند “مودیز” و “فیچ” برای ورود به بازار این کشور تا زمانی که فعالیت‌های شوم آن متوقف نشده نباید پاسخ داده شود.

ایران در پی کسب مشروعیت به عنوان یک تولیدکننده هسته‌ای و قدرت منطقه‌ای است. تا زمانی که ایران فعالیت‌های اساسی شرورانه خود را تغییر نداده نباید قانون تقلبی تروریسم آن، نقش بلیت ورود به مشروعیت مالی را برایش بازی کند.


* توبی درشوویتز و سعید قاسمی‌نژاد به ترتیب “معاون امور دولتی و استراتژی” و “پژوهش‌گر همکار” در “بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها” هستند. نسخه‌ی انگلیسی این یادداشت روز ۲۵ جولای ۲۰۱۶ در وب‌سایت “هیل” (The Hill) که اخبار کنگره امریکا را پوشش می‌دهد، منتشر شده است.

ترجمه: سیاوش صفوی/ مرکز بین‌المللی مطالعات لیبرالیسم

نظرتان را بنویسید