مدیرعامل بانک رفاه با فشار و لابی‌گری برادر روحانی به این سمت منصوب شد؛ نگاهی به سابقه شراکت علی صدقی و حسین فریدون

Sedghi-Ali

تقاطع: رییس “سازمان بازرسی کل کشور” جمهوری اسلامی می‌گوید علی صدقی، مدیرعامل “بانک رفاه کارگران” -که فیش حقوقی ۲۳۴میلیونی‌اش در هفته‌های اخیر جنجال‌ساز شده- با اصرار و فشار برادر حسن روحانی به این سمت منصوب شد آن هم در حالی که دارای پرونده قضایی بود.

ناصر سراج روز سه‌شنبه (۸ تیر-۲۸ ژوئن) در حاشیه “همایش سراسری هفته قوه قضاییه” به خبرنگاران گفت: «موضوع فیش‌های حقوقی اولین بار در رابطه با بانک رفاه کارگران مطرح شد. زمانی که مدیر عامل این بانک، رییس بانک ملی بود، پرونده سنگینی داشت که پرونده وی هنوز هم در دادسرا مطرح است. همان زمان آقای حسین فریدون اصرار کرد که ایشان رییس بانک رفاه شود در حالی که بنده مخالفت کردم.»

آقای سراج با تاکید بر این‌که «صدقی با لابی حسین فریدون و اصرار او مدیرعامل بانک رفاه شد» افزود که در جریان همایش قوه قضاییه این موضوع را به حسین فریدون یادآوری کرده است.

این اظهارات صریح در خصوص “لابی‌گری” و “فشار” برادر و دستیار ویژه رییس جمهوری اسلامی برای انتصاب علی صدقی به سمت مدیرعامل “بانک رفاه کارگران” در حالی بیان می‌شود که نخستین بار در اسفندماه ۱۳۹۳، گزارشی از شراکت و ارتباط اقتصادی این دو در برخی رسانه‌های نزدیک به “اصول‌گرایان” منتشر شده بود.

در این گزارش‌ آمده بود که حسین فریدون در بهمن‌ماه ۱۳۹۰ با شرکای خود به نام‌های علی صدقی و علی اسدیان (رییس هیأت مدیره گروه تجاری آوا) اقدام به تاسیس “صرافی تضامنی صدقی و شرکا” کرد که «نامی از این شرکت تضامنی در بین صرافی‌های مجاز بانک مرکزی دیده نمی‌شود».

بر اساس این گزارش، فریدون و دوستانش، چهارماه بعد از تاسیس این صرافی، یعنی در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۱، اقدام به تاسیس یک شرکت دیگر به نام شرکت “آوا نوتریگا” (زیرمجموعه گروه تجاری آوا) کردند که این شرکت در تمام زمینه‌های تجاری هم‌چون تجارت خشکبار، محصولات کشاورزی، صنایع دستی و محصولات بصری و حتی اخذ وام از بانک‌های خارجی فعالیت می‌کند. آن هم در حالی که آدرس و شماره ثبت شرکتی که فعالیت “گروه تجاری آوا” را تسهیل می‌کند با شرکت‌های تاسیس‌شده توسط حسین فریدون یکسان است.

گفتنی است بعد از جنجال اخیر بر سر فیش حقوقی علی صدقی، گزارش‌های ضد و نقیضی از برکناری او منتشر شده است. از یک سو مقامات دولتی از جمله علی ربیعی، “وزیر کار و رفاه” از جایگیزینی او با فرد دیگری خبر داده‌اند. و از سوی دیگر، خود صدقی و هیات مدیره “بانک رفاه” هرگونه تغییر در این بانک را گمانه‌زنی خوانده و رد کرده‌اند.

نظرتان را بنویسید