خراسان میان علم‌الهدی و دامادش تقسیم شد

Raeisi-Alamolhoda-Khamenei

تقاطع: علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه (۱۹ اسفند-۹ مارچ)، احمد علم‌الهدی، “امام‌جمعه” مشهد را به عنوان نماینده‌ی خود در استان خراسان رضوی منصوب کرد تا تکلیف آخرین سمت خالی باقی‌مانده پس از مرگ عباس واعظ طبسی نیز مشخص شود.

آقای واعظ طبسی از زمان استقرار جمهوری اسلامی، “نمایندگی ولی فقیه در خراسان”، “تولیت آستان قدس رضوی”، و “مدیریت حوزه علمیه خراسان” را بر عهده داشت.

رهبر حکومت ایران، در حکم خود برای علم‌الهدی، او را «امام جمعه‌ی موفق مشهد و امتحان‌داده‌ی دوران‌های دشوار» توصیف کرده است.

خامنه‌ای پیش‌تر در روز دوشنبه (۱۷ اسفند)، ابراهیم رییسی، “دادستان کل کشور” و داماد احمد علم‌الهدی را برای یک دوره‌ی ۵ساله به سمت “تولیت آستان قدس رضوی” منصوب کرده بود. عنوانی که کنترل ده‌ها بنگاه اقتصادی را در اختیار این “روحانی” ۵۵ساله و پرنفوذ قرار می‌دهد.

رییسی که از دانش‌آموختگان “مدرسه حقانی” و از جمله شاگردان حوزوی علی خامنه‌ای است، در کارنامه‌ی خود سابقه‌ی معاونت دادستانی تهران در جریان اعدام‌ هزاران نفر از زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ را دارد. او بعد از رهبری علی خامنه‌ای، به سمت دادستان تهران ارتقا مقام پیدا کرد و بعد از یک دوره‌ی پنج‌ساله، در سال ۱۳۷۳ به عنوان “رییس بازرسی کل کشور” منصوب شد و ده سال در این مقام باقی ماند.

وی از سال ۱۳۸۳ به مدت ده سال، معاون اول قوه قضاییه و نفر دوم این قوه بود تا این‌که در سال ۱۳۹۳، جایش با غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، تعویض، و از سوی صادق لاریجانی به عنوان “دادستان کل کشور” منصوب شد. رییسی هم‌‌زمان از سال ۱۳۹۱، “دادستان ویژه روحانیت” است.

او که در مجلس آینده‌ی “خبرگان” به نمایندگی از استان خراسان جنوبی حضور خواهد داشت، در عین حال ریاست شورای نظارت بر صداوسیما را نیز بر عهده دارد.

رهبر جمهوری اسلامی هم‌چنین در روز سه‌شنبه (۱۸ اسفند)، محمدباقر فرزانه را به مدیریت “حوزه علمیه خراسان” منصوب کرد.

در این میان با توجه به این‌که واعظ طبسی “نمایندگی ولی فقیه” را در کل خراسان بر عهده داشت، به نظر می‌رسد با مرگ او، جانشین‌های وی در استان‌های خراسان شمالی و جنوبی، به مقام نمایندگی خامنه‌ای در این دو استان، ارتقا پیدا کنند.

نظرتان را بنویسید