تصویری: آزادی محیط‌بان محکوم به اعدام “دنا” بعد از ۸ سال حبس در زندان یاسوج

Asad-Taghizadeh-Released-1

تقاطع: “اسعد تقی‌زاده” محیط‌بان محکوم به اعدام منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی “دنا” بعد از تحمل بیش از ۸ سال زندان، عصر روز دوشنبه (۱۷ اسفند-۷ مارچ) از زندان مرکزی شهرستان یاسوج آزاد شد و مورد استقبال برخی از مقامات محلی و نمایندگان تشکل‌های محیط‌زیستی قرار گرفت.

اسعد تقی‌زاده، محیط‌بان قراردادی سازمان حفاظت‌ محیط زیست ایران در منطقه حفاظت‌شده “دنا” در استان کهکیلویه و بویراحمد بود که در جریان درگیری با پنج شکارچی مسلح غیرمجاز در سال ۱۳۸۶ یکی از شکارچیان به نام مجتبی رضایی را از پای درآورد. او از آن سال در زندان یاسوج به سر می‌بُرد و حکم اعدامش نیز از سوی “دیوان عالی کشور” تایید شده بود.

آن‌گونه که هادی سینایی، مسوول روابط‌عمومی سازمان حفاظت از محیط‌زیست استان کهگیلویه و بویراحمد به خبرگزاری “ایسنا” گفته آزادی آقای تقی‌زاده بعد از انجام جلسه‌‌ای در روز یکشنبه (۱۶ اسفند) در دفتر “ملک‌حسینی”، نماینده‌ی رهبر جمهوری اسلامی در این استان انجام گرفته است. در این جلسه، اسماعیل رضایی‌نیک، پدر مجتبی رضایی با امضای برگه‌ی رضایت، از قصاص قاتل فرزند خود گذشت.

گفتنی است علاوه بر اسعد تقی‌زاده، غلام‌حسین خالدی، دیگر محیط‌بان محکوم به اعدام در زندان یاسوج است که درگیری وی با شکارچیان غیرمجاز در سال ۱۳۸۹ به کشته شدن یکی از آن‌ها انجامید. این محیط‌بان که از تیرماه‌‌ همان سال زندانی است، تا کنون سه بار در دادگاه کیفری استان کهیگیلویه‌وبویراحمد به اعدام محکوم شده که این حکم هر بار از سوی “دیوان عالی کشور” نقض شده است.

Asad-Taghizadeh-Released-2 Asad-Taghizadeh-Released-3

نظرتان را بنویسید