رتبه‌بندی قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۶ اعلام شد: آلمان در صدر؛ ایران در رتبه‌ی ۹۸ پایین‌تر از یمن، کره‌شمالی و جیبوتی

Passport-Power

تقاطع: تازه‌ترین رتبه‌بندی شرکت بریتانیایی “هنلی اند پارتنرز” (Henley & Partners) حاکی از آن است که دارندگان پاسپورت آلمانی با امکان سفر بدون ویزا به ۱۷۷ کشور جهان، قدرتمندترین گذرنامه‌ی جهان را در اختیار دارند.

در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۶ این شرکت فعال در زمینه‌ی مهاجرت و شهروندی، که روز چهارشنبه گذشته (۲۴ فوریه-۵ اسفند) منتشر شده، بعد از آلمان، پاسپورت سوئدی با امکان سفر بدون ویزا به ۱۷۶ کشور در جایگاه دوم قرار گرفته و رتبه‌ی سوم نیز به طور مشترک به پنج کشور اروپایی فنلاند، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، و انگلستان اختصاص یافته که شهروندان‌شان می‌توانند به ۱۷۵ کشور بدون ویزا سفر کنند.

گذرنامه‌ی ایالات متحده امریکا نیز در کنار دانمارک، هلند و بلژیک با امکان سفر بدون ویزا به ۱۷۴ کشور، در جایگاه چهارم قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان ایستاده است.

در این رتبه‌بندی، پاسپورت ایرانی با امکان سفر بدون ویزا به ۳۷ کشور، در کنار پاسپورت‌های اریتره، اتیوپی، نپال، سودان، و قلمرو فلسطینی، در رتبه‌ی ۹۸ جای گرفته است.

تنها شش کشور لیبی، سوریه، سومالی، عراق، پاکستان و افغانستان در این فهرست پایین‌تر از ایران قرار گرفته‌اند که در میان آن‌ها، گذرنامه‌ی افغانستان با امکان سفر بدون ویزا به تنها ۲۵ کشور، ضعیف‌ترین پاسپورت در میان ۱۹۹ کشور مورد بررسی به شمار می‌آید.

در میان کشورهایی که پاسپورتی قدرتمندتر از پاسپورت ایران دارند می‌توان به یمن، بنگلادش، کره‌شمالی، بروندی، لیبریا، و کشور کوچک “جیبوتی” اشاره کرد.

فهرست کامل این رتبه‌بندی را که بر اساس اطلاعات “انجمن حمل‌ونقل هوایی بین‌المللی” (یاتا) تدوین شده، می‌توانید در اینجا ببینید.

نظرتان را بنویسید