عنوان “قهرمان آزادی مطبوعات جهان” برای روزنامه‌نگار ممنوع‌الفعالیت ایرانی؛ احمد زیدآبادی: به “مرگ خاموش” محکوم شده‌ام

Ahmad-Zeidabadi-Gonabad

تقاطع: “موسسه بین‌المللی مطبوعات” (IPI) روز دوشنبه (۲۹ فوریه-۱۰ اسفند)، احمد زیدآبادی، نویسنده و روزنامه‌نگار مشهور و ممنوع‌الفعالیت ایرانی را، شصت‌وهشتمین برنده‌ی جایزه‌ی سالانه‌ی خود با عنوان “قهرمان آزادی مطبوعات جهان” معرفی کرد.

این موسسه‌ که مقر آن در وین پایتخت اتریش است، در بیانیه‌ی خود، آقای زیدآبادی را روزنامه‌نگاری توصیف کرده که «با وجود آزار و اذیت مداوم توسط مقامات حکومتی، شجاعانه برای آزادی بیان، حقوق بشر و دموکراسی در ایران مبارزه کرده است».

“باربارا تریونفی”، مدیر اجرایی “آی.پی.آی”، دلیل انتخاب این روزنامه‌نگار ایرانی به عنوان “قهرمان آزادی مطبوعات جهان” در سال ۲۰۱۶ را «شجاعت فوق‌العاده، مقاوت، و تعهدش برای آزادی مطبوعات و بیان در ایران به عنوان کشوری که یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های روزنامه‌نگاران در جهان در سال‌های اخیر بوده» خوانده و گفته: «احمد زیدآبادی شجاعت و عزم راسخ خود را در حمایت از اصلاحات در ایران در برابر سرکوب مداوم از سوی رژیمی استبدادی نشان داده است.»

خانم تریونفی هم‌چنین با اشاره به تحولات سیاسی اخیر در ایران، ابراز امیدواری کرده که اهدای جایزه به آقای زیدآبادی باعث توجه دوباره به داستان زندگی او و همه‌ی روزنامه‌نگارانی بشود که به خاطر فعالیت‌های حرفه‌ای‌شان در ایران زندانی شده‌اند و یا مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

احمد زیدآبادی که با وجود پایان دوره‌ی محکومیت شش سال حبس و آزادی از زندان هم‌چنان ممنوع‌الخروج است، در پیامی که روز جمعه (۲۶ فوریه-۷ اسفند) به “موسسه‌ی بین‌المللی مطبوعات” داده گفته محکومیتش به «محرومیت مادام‌العمر از هر گونه فعالیت سیاسی و روزنامه‌نگاری» را می‌تواند محکومیت به “مرگ خاموش” توصیف کند.

وی در عین حال اضافه کرده که «با دریافت این جایزه متوجه شده موسسات و روزنامه‌نگارانی در سراسر جهان هستند که فراموشش نکرده‌اند» و این موضوع «به او امید می‌دهد که روزی بتواند بار دیگر آزادانه حرف بزند؛ بنویسد؛ و تحلیل کند».

احمد زیدآبادی آخرین بار، یک روز پس از انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ۸۸ بازداشت شد و پس از ماه‌ها تحمل حبس انفرادی و فشارهای شدید بازجویی، از سوی شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به شش سال زندان، پنج سال تبعید به شهرستان گناباد، و محرومیت مادام‌العمر از هر گونه فعالیت سیاسی و شرکت در احزاب و هواداری و مصاحبه و سخنرانی و تحلیل حوادث، به صورت کتبی یا شفاهی محکوم گردید. او روز ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ با پایان محکومیت حبسش، مستقیما از زندان رجایی‌شهر به شهرستان گناباد منتقل شد اما این تبعید بعد از دو ماه متوقف شد و وی در حال حاضر در تهران در کنار خانواده‌اش زندگی می‌کند.

جایزه‌ی “قهرمان آزادی مطبوعات جهان” در سال ۲۰۱۶ قرار است روز ۱۹ مارچ (۲۹ اسفند) در مراسم ویژه‌ای که هم‌زمان با کنگره سالانه “موسسه بین‌المللی مطبوعات” در دوحه قطر برگزار می‌شود، احتمالا به صورت غیابی به آقای زیدآبادی اهدا شود.

این روزنامه‌نگار برجسته، پیش‌تر نیز در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱، برنده‌ی “قلم طلایی موسسه بین‌المللی مطبوعات” و “جایزه جهانی آزادی مطبوعات” سازمان یونسکو شده بود.

نظرتان را بنویسید