تصویری – هزاران مخالف پوتین در خیابان‌های مسکو: روسیه آزاد خواهد شد

Russia-Anti-Putin-March-7

تقاطع: هزاران نفر از مخالفان ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، روز شنبه (۲۷ فوریه-۸ اسفند) در سال‌روز به قتل رسیدن “بوریس نمتسوف”، رهبر اپوزیسیون این کشور به خیابان‌های مرکز شهر مسکو آمدند و خواهان محاکمه و مجازات فردی شدند که دستور این قتل را صادر کرده است.

آن‌ها در حالی که نیروهای امنیتی و پلیس را در مقابل خود داشتند، فریاد می‌زدند “روسیه آزاد خواهد شد” و “روسیه بدون پوتین”.

تظاهرکنندگان هم‌چنین بنرها و دست‌نوشته‌هایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود “به خاطر حقیقت کشته شد” و “نفر بعدی چه کسی خواهد بود؟”.

پلیس مسکو شمار شرکت‌کنندگان در این تظاهرات را حدود ۷۵۰۰ نفر اعلام کرده است. این در حالی است که مخالفان از حضور ۱۰۰هزار نفر در آن خبر داده‌اند. خبرگزاری رویترز اما به نقل از یک شاهد عینی، شمار معترضان را ۲۵هزار نفر تخمین زده است.

آقای نمتسوف ۵۵ساله یکی از سرسخت‌ترین مخالفان پوتین بود که شام‌گاه ۲۷ فوریه ۲۰۱۵ در حالی که به همراه دوست‌دخترش از یک رستوران باز می‌گشت، در ۲۰۰متری کاخ کرملین هدف گلوله‌ی فرد یا افرادی ناشناس قرار گرفت و به قتل رسید.

دولت روسیه یک گروه چچنی را مسوول این ترور معرفی کرده اما حامیان بوریس نمتسوف می‌گویند که مظنونان تنها گروه عملیات سطح پایینی بودند که برای انجام این قتل، پول دریافت کرده بودند. آن‌ها خواهان دستگیری فردی هستند که دستور قتل این رهبر اپوزیسیون را صادر کرده است.

بسیاری از شرکت‌کنندگان در تظاهرات اعتراضی روز شنبه مسکو از جمله دختر بوریس نمتسوف، “رمضان قدیروف”، رهبر جمهوری خودمختار چچن را که توسط پوتین پشتیبانی می‌شود، آمِرِ اصلی ترور این رهبر مخالفان پوتین می‌دانند.

هرچند که قدیروف درگیر بودن خود در این قتل را رد کرده اما هم‌زمان از یکی از مظنونان با عنوان “یک وطن‌پرست واقعی روسیه” یاد نموده است.

نمتسوف حدود دو هفته پیش از قتلش، در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که بیم آن را دارد که توسط پوتین کشته شود. او تنها ساعاتی پیش از ترورش نیز در یک مصاحبه‌ی رادیویی ضمن دعوت از مخالفان برای شرکت در تظاهرات اعتراضی بزرگ، گفته بود که “تجاوز بی‌معنای پوتین به خاک اوکراین” باعث بحران اقتصادی و انزوای روسیه شده است.

او هم‌چنین تاکید کرده بود که شواهدی از دخالت مستقیم نیروهای دولتی روس در بحران شرق اوکراین در دست دارد. بنا بر اظهارات یکی از دوستان قدیمی نمتسوف در گفتگو با روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز، وی قصد داشت نتایج تحقیقات خود را در قالب جزوه‌ای با عنوان “پوتین و جنگ” منتشر کند.

بوریس نمتسوف در فاصله‌ی مارچ ۱۹۹۷ تا آگست ۱۹۹۸، معاون نخست‌وزیر روسیه در دوره‌ی ریاست جمهوری بوریس یلتسین بود. او به فاصله‌ی کمی بعد از روی کار آمدن ولادمیر پوتین، به یکی از مخالفان او بدل شد به طوری که در ژانویه سال ۲۰۰۴ برای اولین بار در مقاله‌ای مشترک، نسبت به ظهور “پوتینیسم” در روسیه هشدار داد و گفت که این کشور به سمت دیکتاتوری پوتین می‌رود.

وی در همان زمان، چتری از مخالفان پوتین را با عنوان “کمیته ۲۰۰۸” تشکیل داد که در آن چهره‌هایی چون گری کاسپاروف نیز حضور داشتند. هدف این گروه کنار گذاشتن پوتین در جریان انتخابات سال ۲۰۰۸ بود. این سیاست‌مدار لیبرال و غرب‌گرا هم‌چنین یکی از ۳۴ امضاکننده‌ی مانیفست «پوتین باید برود» بود که در مارچ ۲۰۱۰ منتشر شد.

نمتسوف یکی از معدود سیاست‌مداران روس بود که صریحا به مخالفت با اشغال کریمه توسط ارتش روسیه برخاست. او هم‌چنین با انقلابیون اوکراینی ارتباطی نزدیک داشت و با “انقلاب میدان” در سال ۲۰۱۴ میلادی اعلام همبستگی کرده بود.

نظرتان را بنویسید