تشکر “حماس” از اجرایی شدن کمک‌های تهران به فلسطینی‌ها

IRI-Support-Hamas

تقاطع: سازمان شبه‌نظامی “حماس” از حمایت‌ها و کمک‌های جمهوری اسلامی به این سازمان و فلسطینی‌ها تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش خبرگزاری نیمه‌دولتی “ایسنا”، اسامه حمدان مسوول روابط خارجی “حماس” روز چهارشنبه (۲۴ فوریه-۵ اسفند) در نشست خبری مشترک با سفیر جمهوری اسلامی در بیروت گفت: «پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۳۷ سال پیش باعث شد که ایرانِ هم‌پیمان اسراییل، جای خود را به ایرانِ مخالفِ سرسخت این رژیم بدهد.»

آقای حمدان در این نشست که تحت عنوان “اجرایی شدن وعده‌های تهران برای حمایت از انتفاضه قدس” برگزار شد، افزود: «ما امروز در برابر یک نسل از فلسطینیان مبارز و شهادت‌طلب قرار گرفته‌ایم که تغییر راهبردی در معادله منازعه با رژیم صهیونیستی ایجاد خواهند کرد.»

این مقام ارشد “حماس” با بیان این‌که «نابودی اسراییل، تنها دستاوردی برای ملت فلسطین نیست، بلکه دستاوردی برای امت‌های عربی و اسلامی است» وعده داد که «انتفاضه ملت فلسطین در اراضی اشغالی و مقاومت قهرمانانه حماس در نوار غزه، رژیم اشغالگر قدس را از روی نقشه محو خواهد کرد».

در این نشست خبری، محمد فتحعلی، سفیر جمهوری اسلامی در لبنان نیز گفت که دولت ایران به خانواده فلسطینی‌هایی که در جریان اعتراضات و خشونت‌های ضداسراییلی کشته می‌شوند یا خانه‌های‌شان خراب می‌شود، هزاران دلار کمک مالی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای فتحعلی جزییات این کمک‌ها را نیز این‌گونه شرح داد: «تصمیم اول این است که به خانواده هر یک از شهدای انتفاضه در اورشلیم مبلغی به ارزش ۷ هزار دلار پرداخت می‌شود. هم‌چنین ۳۰ هزار دلار به خانواده‌هایی پرداخت می‌شود که به خاطر نقش فرزندان‌شان در اعتراضات، خانه‌های‌شان ویران شده است.»

گفتنی است اعلام اجرایی شدن کمک‌های تهران به فلسطینی‌ها در حالی صورت می‌گیرد که در اوایل بهمن‌ماه امسال، یک فایل صوتی از “موسی ابومرزوق”، عضو ارشد دفتر سیاسی “حماس” در رسانه‌های عربی منتشر شد که در آن ادعاهای جمهوری اسلامی در کمک به “حماس” را “دروغ” خوانده و گفته بود «تهران از سال ٢٠٠٩ میلادی به این گروه کمک نکرده است».

او اضافه کرده بود: «آن‌ها حیله گرند و با کلمات بازی می‌کنند؛ آنها در رفتار دیپلماتیک خود بسیار محتاطند. از سال ٢٠٠٩ میلادی، چیزی از آنها نگرفته‌ایم و حتی آن‌چه اعضای ما گرفتند، نه از آن‌ها، که از کسانی دیگر بوده است. همه ادعاهای آنها درباره کمک دروغ است.»

نظرتان را بنویسید