کپسول‌های اشتباه اکسیژن در ایران هم‌چنان قربانی می‌گیرد: مرگ نوزاد ۴۵‌روزه در اتاق عمل با گاز دی‌اکسید کربن

 

Mofid-Hospital-Tehran

تقاطع: حدود یک ماه بعد از حادثه‌ی استفاده از کپسول اشتباه اکسیژن در بیمارستان “چمران” تهران که به سوختگی شدید صورت و ریه یک زن جوان منجر شد، اتفاقی مشابه در یکی دیگر از بیمارستان‌های تحت نظر “دانشگاه علوم پزشکی بهشتی تهران”، باعث مرگ یک نوزاد ۴۵‌روزه شده است.

در این حادثه تلخ که روز دوشنبه (۳ اسفند-۲۲ فوریه) در بیمارستان کودکان “مفید” در شمال تهران رخ داد، یک نوزاد دختر در هنگام عمل جراحی به دلیل وصل کپسول حاوی گاز دی‌اکسید کربن به جای اکسیژن دچار خفگی شد و جان سپرد.

“معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بهشتی” در اطلاعیه‌ای که در خصوص این اتفاق منتشر کرده، نوشته که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد «به دنبال افت فشار اکسیژن مرکزی بیمارستان و یا اختلال در دستگاه اکسیژن‌رسانی، کپسول گاز CO۲ که اشتباها در محل قرار داشته، وارد مسیر اکسیژن‌رسانی اتاق عمل شده و متاسفانه باعث مرگ نوزاد گردیده است».

این اطلاعیه “خطای انسانی” را علت وقوع اتفاق دانسته و افزوده که با دستور رییس دانشگاه، «مسوول فنی شیفت صبح، عزل، و متخصص بیهوشی، تکنسین بیهوشی و سرپرستار اتاق عمل از کار معلق شده‌اند» و «پرونده‌ی حادثه با جزییات کامل تشکیل و به مراجع قضایی ذیربط برای تصمیم‌گیری درباره تخلفات و قصورات احتمالی ارایه شده است».

پیش‌تر در روز ۲۷ دی‌ماه امسال نیز اتفاقی مشابه در بیمارستان “چمران” تهران برای زنی جوان رخ داده بود.

این مادر بعد از زایمان دوقلوهایش به اکسیژن نیاز پیدا کرده بود که به محض قرار گرفتن ماسک اکسیژن روی صورتش، دچار سوختگی شدید از ناحیه صورت، لب، دهان، گلو، ریه و چشم شد چرا که به جای اکسیژن، کپسول با گاز دیگری که احتمالا دی‌اکسید‌کربن بوده پر شده بود.

مادر جوان، پس از این حادثه به مدت یک روز به کما رفته و پس از به هوش آمدن در بخش سوختگی بیمارستان “چمران” تهران بستری شده بود.

بر اساس گزارشی که حدود یک هفته‌ قبل در خبرگزاری‌های ایران منتشر شد، این زن هم‌اکنون در بیمارستان دیگری بستری بوده و اگرچه سوختگی صورتش تا حدی ترمیم شده، اما «هم‌چنان با استفاده از لوله تراکستومی که در داخل گردنش گذاشته شده نفس می‌کشد و تغذیه می‌کند و توان صحبت کردن نیز ندارد».

نظرتان را بنویسید