آزار خیابانی شطرنج‌باز روس در حاشیه مسابقات “جایزه بزرگ” زنان در تهران

Russian-Chess-Player-Iran

تقاطع: مسابقه‌ی شطرنج “جایزه بزرگ” زنان که با حضور ۱۲ شطرنج‌باز از روز ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) در تهران برگزار می‌شود، با حاشیه‌هایی همراه بوده است.

وب‌سایت روسی “چِس نیوز” که اخبار شطرنج در جهان را پوشش می‌دهد، در گزارشی از این مسابقات نوشته در کنار پوشش اجباری غیرمعمول و گرمای هوای سالن مسابقات که باعث ناراحتی شطرنج‌بازان زن شده، در روزهای نخست این رقابت، یکی از این شطرنج‌بازان در حال پیاده‌روی در بیرون هتل محل اقامت، مورد آزار جنسی و دست‌درازی قرار گرفته است.

این وب‌سایت ماجرا را به نقل از منابع خود این‌گونه شرح داده است: «در یکی از روزها، دو شطرنج‌باز به نام‌های “والنتینا گانینا” از روسیه و “پیا کراملینگ” از سوئد، برای پیاده‌روی به پارک نزدیک هتل می‌روند اما در راه برگشت، “گانینا” توسط یک مزاحم محلی، مورد حمله قرار می‌گیرد. این مرد از پشت با سرعت به سمت وی می‌آید و بعد از لمس گستاخانه‌ی بدنش، فرار می‌کند.»

به نوشته‌ی “چِس‌نیوز” این شطرنج‌باز روس بعد از این اتفاق کاملا ترسیده و از آن روز تا کنون، هتل را بدون همراه مرد ترک نکرده است. هم‌چنین به سایر شطرنج‌بازان نیز چیزی از این اتفاق گفته نشده است.

هم “گانینا” و هم “کراملینگ” در مسابقات امسال “جایزه بزرگ” فدراسیون جهانی شطرنج (فیده)، شروع بدی داشتند. آن‌ها در حال حاضر در پایان دور نهم این رقابت با امتیاز مشابه ۳/۵ به طور مشترک در جایگاه هفتم قرار دارند.

سارا خادم‌الشریعه، استاد بین‌المللی شطرنج ایران نیز با ۶ امتیاز در جایگاه سوم ایستاده است.

این رقابت ۱۰هزار یورویی که روز سه‌شنبه (۲۳ فوریه-۴ اسفند) به پایان خواهد رسید، دومین مرحله از چهار رقابت “جایزه بزرگ” در سال ۲۰۱۶ است و برنده‌ی مجموع این چهار رقابت در ده مسابقه‌ی مستقیم، مقابل قهرمان جهان در سال ۲۰۱۷ قرار خواهد گرفت.

نظرتان را بنویسید