آلبوم عکس: متن و حاشیه هشتادوهشتمین مراسم اهدای جوایز اسکار

Oscars-2016-56

تقاطع: مراسم هشتاد و هشتمین جوایز آکادمی (اسکار)، مهم‌ترین جایزه‌ی سینمایی سالانه‌ی جهان، شام‌گاه یکشنبه (۲۸ فوریه-۹ اسفند) در “دالبی تیاتر” هالیوود در ایالت کالیفرنیای امریکا برگزار شد و فیلم سینمایی “افشاگر” (Spotlight) به تهیه‌کنندگی مشترک “مایکل شوگر”، “نیکول راکلین” و “بلای پیگو” جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم را از آنِ خود کرد. دو فیلم “مکس دیوانه: جاده خشم” (Mad Max: Fury Road) و “بازگشته” (The Revenant) نیز بیشتر جوایز امسال را درو کردند.

در این مراسم، جایزه‌ی بهترین کارگردانی برای دومین سال پیاپی به “آلخاندرو گونسالس اینیاریتو” کارگردان مکزیکی فیلم “بازگشته” رسید. “لئوناردو دی‌کاپریو” هنرپیشه‌ی ۴۱ساله‌ و مشهور امریکایی نیز سرانجام در ششمین نامزدی‌اش برای کسب اسکار، موفق شد جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد را برای بازی در “بازگشته” به دست آورد.

در این میان جایزه‌ی بهترین بازیگر زن به “بری لارسن” بازیگر ۲۶ساله امریکایی برای بازی در فیلم “اتاق” تعلق گرفت.

الیشیا ویکاندر بازیگر ۲۷ساله‌ی سوئدی فیلم “دختر دانمارکی” و  “مارک رایلنس”، بازیگر ۵۶ساله‌ی بریتانیایی فیلم “پل جاسوسان” نیز به ترتیب جایزه‌ی اسکار بهترین نقش مکمل زن و مرد را کسب کردند.

“پشت‌ و رو” (Inside Out) برنده‌ی اسکار بهترین انیمیشن شد و فیلم مجارستانی “پسر شائول” به کارگردانی “لاسلو نِمِش” نیز اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان را دریافت کرد.

هم‌چنین “مکس دیوانه: جاده خشم” جایزه‌ی بهترین تدوین را نیز از آنِ خود کرد. و جوایز بهترین فیلم‌نامه اصلی و اقتباسی نیز به ترتیب به “افشاگر” و “کوتاهِ بزرگ” رسید.

فیلم مستند “دختری در رودخانه: بهای بخشش” هم جایزه‌ی اسکار بهترین مستند را به دست آورد.

لیست کامل برندگان اسکار ۲۰۱۶ و کاندیداهای هر بخش را می‌توانید در اینجا ببینید.

از جمله حاشیه‌های مراسم اسکار امسال می‌توان به کنایه‌های “کریس راک”، مجری سیاه‌پوست این مراسم به مساله‌ی نبودن حتی یک نامزد افریقایی-امریکایی در میان کاندیداهای جوایز اسکار امسال اشاره کرد.

لئوناردو دی‌کاپریو نیز در اولین تجربه‌ی دریافت جایزه‌ی اسکارش به موضوع گرمایش زمین پرداخت و آن را چالشی واقعی برای جهان دانست.

تصاویر مهم‌ترین لحظات مراسم اهدای جوایز اسکار ۲۰۱۶، “فرش قرمز” آن، و نیز مهمانی بعد از این مراسم را در ادامه ببینید.

نظرتان را بنویسید