به رسمیت شناختن موجودیت اسراییل، پیش‌شرط مرکل برای روابط دوستانه و عادی با ایران

Germany-Israel-PMS-Berlin-16Fe2016

تقاطع: آلمان روابط خود را با ایران تا زمانی که این کشور موجودیت اسراییل را به رسمیت نشناسد، عادی نخواهد کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز سه‌شنبه (۱۶ فوریه-۲۷ بهمن) در یک کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو، همتای اسراییلی‌اش در برلین گفت: «ما در دولت فدرال آلمان متشکل از همه‌ی احزاب ائتلافی، این موضوع را برای ایرانی‌ها روشن کرده‌ایم که تا زمانی که حق موجودیت اسراییل را به رسمیت نشناسند، روابط دوستانه و عادی میان آلمان و ایران وجود نخواهد داشت.»

او تاکید کرد که این موضوع در همه‌ی گفتگوهایی که میان مقامات آلمانی و خود او با همتایان ایرانی‌شان صورت گرفته، تصریح شده است.

خانم مرکل این اظهارات را در پاسخ به پرسش یک خبرنگار اسراییلی بیان کرد که از وی به خاطر «عجله آشکار دولت آلمان برای بازسازی روابط با تهران» انتقاد کرده بود.

صدراعظم آلمان روابط کنونی میان کشورش و ایران را در حد گفتگو و تماس دانست و افزود «میان روابط دوستانه و گفتگو کردن با یکدیگر، تفاوت‌هایی وجود دارد».

آنگلا مرکل هم‌چنین گفت که وضعیت کنونی خاورمیانه اجازه‌ی برداشتن گام‌های عمده در راستای تشکیل کشور مستقل فلسطین را در حال حاضر نمی‌دهد و از این رو باید به دنبال گام‌های کوچک‌تر برای محافظت از به نتیجه رسیدن راه‌حل دو-دولت در آینده بود.

نظرتان را بنویسید