تصویری: دست‌کم ۵۰ کشته در حمله به چهار بیمارستان در شمال سوریه

idlib-hospital-maarat-al-numan-syria-1

تقاطع: روز دوشنبه (۱۵ فوریه-۲۶ بهمن)، ۴ بیمارستان از جمله دو بیمارستان کودکان و زنان و زایمان، در مناطق تحت کنترل شورشیان در شمال سوریه مورد بمباران هوایی و زمینی قرار گرفت. آن‌گونه که سازمان ملل متحد می‌گوید در اثر این حملات، دست‌کم ۵۰ نفر شامل کودکان و زنان کشته شدند.

دو بیمارستان از چهار بیمارستان بمباران‌شده، تحت حمایت “یونیسف” (صندوق کودکان ملل متحد) قرار داشتند.

“انتونی لیک”، مدیراجرایی “یونیسف”، در بیانیه‌ای بعد از وقوع این حملات گفت: «جدا از ملاحظات فوری مرتبط با دیپلماسی و قوانین بین‌المللی الزام‌آور بشردوستانه، بیایید به یاد بیاوریم که قربانیان کودک هستند.»

“فرحان حق”، یکی از سخنگویان “سازمان ملل متحد” در نیویورک نیز با اعلام آمار ۵۰ نفری کشته‌شدگان حملات، به خبرنگاران گفت که هنوز مشخص نیست چه تعداد از قربانیان، کودک بوده‌اند.

در این میان، “سازمان پزشکان بدون مرز” در بیانیه‌ای گفته که برخورد چهار موشک به بیمارستان‌ تحت حمایت این سازمان در شهر “معره‌النعمان” در استان ادلب، این بیمارستان را ویران کرده که در اثر آن، دست‌کم هفت نفر کشته و هشت نفر دیگر زخمی شد‌ه‌اند و تعداد نامعلومی نیز زیر آوار مدفون هستند.

“پزشکان بدون مرز” هم‌چنین گفته که ۱۵ ساختمان دیگر در نزدیکی بیمارستان “معره‌النعمان” نیز هم‌زمان مورد حمله هوایی قرار گرفته‌اند.

این سازمان کمتر از یک هفته قبل در روز ۹ فوریه (۲۰ بهمن) نیز از بمباران بیمارستان تحت حمایتش در استان درعا در جنوب سوریه خبر داده بود.

idlib-hospital-maarat-al-numan-syria-2

بیمارستان ۳۰تخت‌خوابی “معره‌النعمان” دارای ۵۴ کارمند، دو اتاق عمل، درمانگاه و اورژانس بود و ویرانی آن، جمعیتی ۴۰هزار نفری را بدون امکانات درمانی باقی می‌گذارد.

در همین حال، فعالان مخالف دولت می‌گویند که یک بیمارستان دیگر در همین شهر نیز در روز دوشنبه مورد بمباران هوایی قرار گرفت و سه کشته و شش زخمی بر جای گذاشت.

هم‌چنین در شهر “اعزاز” در استان حَلَب، دو بیمارستان مورد اصابت موشک قرار گرفتند که شهروندان محلی و نیز دولت ترکیه می‌گویند دست‌کم یکی از موشک‌ها، از نوع بالستیک بوده است.

در این شهر هم‌چنین یک مدرسه که پناهگاه آوارگان بود نیز مورد اصابت موشک قرار گرفت و آسیب دید.

هرچند که هنوز دولت‌ سوریه و حامی اصلی‌ آن، روسیه، مسوولیت بمباران بیمارستان‌ها را در روز دوشنبه بر عهده نگرفته‌اند، اما جنگنده‌های این دو کشور، در عملیات گسترده‌ای در مناطق وقوع این حملات در هفته‌های اخیر شرکت داشته‌اند.

از سوی دیگر این حملات به فاصله‌ی چند روز پیش از روزی که از سوی قدرت‌های جهانی به عنوان روز “توقف درگیری‌ها” خوانده شده، صورت گرفته است.

این نخستین بار نیست که دولت بشار اسد و متحدانش به بمباران بیمارستان‌ها در سوریه متهم می‌شوند. پیش‌تر در آبان‌ماه امسال نیز گروه بین‌المللی “اتحادیه‌ی سازمان‌های پزشکی و امدادرسان” (UOSSM) در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که طی ده روز، پنج بیمارستان مورد حمایتش، در اثر حملات هوایی جنگنده‌های روسی، ویران، و سه عضو داوطلب این سازمان در جریان این بمباران‌ها کشته شده‌اند.

idlib-hospital-maarat-al-numan-syria-3

نظرتان را بنویسید