استعفای شهردار منطقه ۲ تهران در پی حمله مامورانش به کارواش سعادت‌آباد

Ghalibaf-Nazari

تقاطع: شهردار منطقه ۲ تهران با بر عهده گرفتن مسوولیت حادثه‌ی حمله ماموران این شهرداری به “کارواش دریا” در محله‌ی سعادت‌آباد، از سمت خود استعفا داد.

به نوشته‌ی وب‌سایت “شهرنوشت” (متعلق به شهرداری تهران)، عزیزالله نظری در متن نامه‌ی استعفای خود، “مسجد قدس” را به «تصرف غیرقانونی» زمین “کارواش دریا” متهم کرده و نوشته هیات امنای این مسجد، نزدیک به پنج ماه، اخطاریه‌های شهرداری منطقه ۲ برای تعطیلی و جمع‌آوری کارواش را نادیده گرفتند.

آقای نظری ماجرای حمله‌ی شبانه‌ی ماموران شهرداری برای تخلیه‌ی کارواش را نیز این‌گونه شرح داده است: «در تاریخ ۱۷ بهمن ماموران اجرای احکام منطقه مجددا، در معیت ماموران انتظامی، جهت پلمپ واحد مذکور مراجعه نمودند که متاسفانه با مقاومت کارگران کارواش روبرو شدند. کارگران با در دست داشتن چماق و سنگ اقدام به ضرب و جرح ماموران اجرای احکام نمودند که این امر موجب آسیب‌دیدگی ماموران شهرداری و شعله‌ور شدن آتش احساسات بین طرفین دعوا شده است. متاسفانه و به صورت کاملا عامدانه و از-پیش-طراحی-شده، فیلمی که تنها بخش دوم ماجرا را آن هم تنها از یک زاویه نشان می‌دهد، در رسانه‌ها منتشر شده است.»

او در عین حال در پایان نامه‌ی استعفای خود خطاب به محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، تاکید کرده که به عنوان «بالاترین مسوول اجرایی در منطقه» از حادثه‌ی پیش‌آمده “متاسف” است و با «پذیرش قصور خود در مدیریت صحن عملیات»، مسوولیت واقعه را بر گردن می‌گیرد و استعفای خود را اعلام می‌کند.

گفتنی است در جریان درگیری بامداد یکشنبه گذشته میان ماموران شهرداری و کارکنان “کارواش بزرگ دریا”، تجهیزات کارواش و اتومبیل‌های موجود در آن تخریب شد و خدمه‌ی کارواش نیز به شدت مضروب و مجروح شدند. یکی از کارکان کارواش، امیر ملکی‌پور، قهرمان پیشین جودو جوانان آسیا و عضو کنونی تیم ملی جودو ایران بود که شدت جراحات او را روانه‌ی بیمارستان کرد.

این نخستین بار نیست که خشونت ماموران شهرداری تهران با شهروندان خبرساز می‌شود.

گروهی از این ماموران، در تابستان دو سال قبل، علی چراغی، دستفروش ۴۱ساله را در منطقه‌ی تهران‌پارس تهران در مقابل چشمان فرزندش مورد ضرب‌وشتم شدید قرار دادند که در نهایت به مرگ این کارگر منجر شد.

نظرتان را بنویسید