تصویری: اعتراض در “پارک ملت” با فوت کردن به سوی ابرها

Blowing-Protest-Iran-1

تقاطع: گروهی از فعالان سیاسی و اجتماعی و خانواده‌های جان‌باختگان سیاسی که اقدام‌های اعتراضی پیشین‌شان هم‌چون جمع کردن زباله و تحصن‌ در مقابل زندان اوین و ساختمان “لاستیک دنا”، با برخورد نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی روبه‌رو شده بود، عصر روز جمعه (۲۳ بمن-۱۲ فوریه) در “پارک ملت تهران” جمع شدند و در اقدامی نمادین، ابرها را فوت کردند.

محمد نوری‌زاد، محمد ملکی، رضا ملک، پدر و مادر مصطفی کریم‌بیگی (جان‌باخته جنبش سبز) و پدر سعید زینالی (دانشجویی که ۱۷ سال قبل بازداشت شد و هم‌چنان مفقود است)، از جمله شرکت‌کنندگان در این اقدام نمادین بودند.

این گروه صبح روز جمعه نیز در مراسم پنجمین سال‌روز جان باختن محمد مختاری، جوانی که در تظاهرات اعتراشی روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ با تیراندازی ماموران حکومتی کشته شد، شرکت کردند. این مراسم بر مزار او در “بهشت زهرا” برگزار شد.

محمد نوری‌زاد و محمد ملکی، جمعه هفته گذشته (۱۶ بهمن) در حالی که به قصد جمع کردن زباله به چهارراه پارک‌وی تهران رفته بودند، توسط ماموران امنیتی با خشونت بازداشت و پس از چند ساعت در بزرگ‌راه تهران-قم رها شدند.

به دنبال آن بود که این دو فعال سیاسی مخالف حکومت اعلام کردند که اعتراض‌شان را به روش‌های دیگری ادامه می‌دهند.

در همین ارتباط، آقای نوری‌زاد در یادداشتی کنایه‌آمیز در صفحه‌ی فیسبوکش نوشت: «مطلقاً من و دکتر ملکی بنا بر شعار دادن و مرگ بر این و زنده باد آن نداریم. ساکت و آرام می‌نشینیم و چای می‌نوشیم و نگاهی می‌اندازیم به ابرهای بالای سر و تمام! نبینم و نشنوم دوستی یا دوستانی سر برآورند و شعاری بدهند و نوشته‌ای بالا بگیرند و مثلاً حق و حقوقی طلب کنند که در حوصله‌ی دولت و مجلس و نظام مقدس نباشد و شرمنده کنند این بنده‌های خدا را! پس: بحث سیاسی و شعار سیاسی ممنوع! فقط و فقط به چای و کیفیتش بیندیشید و بس! تصورتان این باشد که به یک پیک‌نیکِ پارکِ ملتیِ اصیل رفته‌اید. بی هیچ گوشه‌ای و کنایه‌ای و اجتماعی و تبانی و اقدامی علیه امنیت ملی. از بس رفتیم جلوی دنا و جلوی اوین و از بس آشغال جمع کردیم خسته شدیم به مقدساتِ نظام قسم… همین‌جور می‌نشینیم و زل می‌زنیم به هم. مثل مجسمه‌هایی که انگار در حالِ سر کشیدنِ چای تراشیده‌اندشان. البته من و دکتر ملکی ای بسا در میانه‌ی سکوت و زل‌زدگیِ شما، یک چند باری به ابرهای بالای سر پف کنیم.»

عکس‌ها پیش‌تر در صفحه‌ی اینستگرام محمد نوری‌زاد منتشر شده‌اند.

Blowing-Protest-Iran-2 Blowing-Protest-Iran-3 Blowing-Protest-Iran-4

نظرتان را بنویسید