تصویری: عکس‌ عروسی بر روی ویرانه‌های شهر جنگ‌زده حمص سوریه

Syrian-Couple-Destroyed-Homs-4

تقاطع: انتشار تصاویری از یک تازه عروس و داماد در ویرانه‌های شهر حمص در غرب سوریه، با اعتراض کاربران سوری شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است.

در این تصاویر، ندا مرحی ۱۸ساله در یک لباس عروس سفید زیبا و حسن یوسف، عضو ۲۷ساله‌ی ارتش بشار اسد، در لباس استتار ارتشی دیده می‌شوند در حالی که بر روی ویرانه‌های شهر جنگ‌زده‌ی “حمص” در مقابل دوربین “جعفر مرای”، یک عکاس حرفه‌ای مراسم عروسی ژست می‌گیرند.

این زوج و عکاس‌شان به “ژوزف عید”، عکاس خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که قصدشان از این کار این بوده که بگویند «زندگی از مرگ قوی‌تر است».

این در حالی است که بسیاری از اهالی حمص که از مخالفان بشار اسد هستند با محکوم کردن اقدام این زوج در شبکه‌های اجتماعی، عکس‌ها را آزاردهنده و توهین‌آمیز خوانده‌اند و نوشته‌اند که شهرشان توسط کسی ویران شده که داماد به نفع آن می‌جنگد.

حمص که زمانی به عنوان “پایتخت انقلاب” علیه بشار اسد شناخته می‌شد، در فاصله بهار ۲۰۱۱ تا بهار ۲۰۱۴ در محاصره‌ی نیروهای دولتی بود و ساکنان این شهر در حالی که از کمبود مواد غذایی و دارویی رنج می‌بردند زیر بمباران شدید هوایی و توپخانه‌های ارتش وفادار به بشار اسد قرار داشتند.

در ماه مارس ۲۰۱۴، مصالحه‌ای میان مخالفان مسلح و دولت اسد، خروج شورشیان از این شهر را تسهیل کرد. آخرین گروه شورشیان در دسامبر گذشته (آذر ۱۳۹۴) از شهر خارج شدند.

نظرتان را بنویسید