جدول: رقابت ۱۶۱ کاندیدا برای کسب ۸۸ کرسی مجلس خبرگان؛ تکلیف ۹ کرسی از هم‌اکنون مشخص شده است

Khobregan-Election-1394

تقاطع: وزارت کشور جمهوری اسلامی، ساعاتی قبل در عصر چهارشنبه (۲۱ بهمن-۱۰ فوریه)، فهرست نهایی کاندیداهای تاییدصلاحیت‌شده‌ی عضویت در مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی را اعلام کرد که بر اساس آن ۱۶۱ کاندیدا در ۳۱ استان کشور بر سر کسب ۸۸ کرسی این مجلس با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

“شورای نگهبان” پیش‌تر در بررسی اولیه صلاحیت نزدیک به ۸۰۰ نفری که برای عضویت در “مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی” نام‌نویسی کرده بودند صلاحیت ۱۶۶ نفر را تایید کرده بود که بدین‌ترتیب در بررسی مجدد، ۵ نفر دیگر نیز از سوی این شورا، ردصلاحیت شده‌اند.

شناخته‌شده‌ترین کاندیدای ردصلاحیت‌شده، حسن خمینی، نوه‌ی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی است که به دلیل عدم شرکت در آزمون “اجتهاد” صلاحیتش رد شد و درخواستش برای تجدیدنظر نیز مورد قبول فقهای “شورای نگهبان” قرار نگرفت.

جدول زیر که بر اساس فهرست اعلام‌شده از سوی “وزارت کشور” در “تقاطع” تهیه شده، نشان می‌دهد که بر سر کسب ۹ کرسی مجلس خبرگان به نمایندگی از شش استان هرمزگان، سمنان، خراسان شمالی، بوشهر، آذربایجان غربی و اردبیل، هیچ رقابتی وجود ندارد و ۹ نفری که در این استان‌ها تاییدصلاحیت شده‌اند، از هم‌اکنون به عضویت “مجلس خبرگان” درآمده‌اند.

هم‌چنین در استان‌های خوزستان و آذربایجان شرقی، بخت نامزدها برای کسب ۱۱ کرسی این دو استان، حدود ۸۵درصد و در ۸ استان دیگر (۲۶ کرسی)، احتمال ورود کاندیداها به “مجلس خبرگان” بین ۵۷ تا ۶۷درصد است. این در حالی است که در سایر استان‌ها نیز با توجه به ردصلاحیت گسترده‌ی کاندیداهای مورد حمایت “اصلاح‌طلبان”، کاندیداهای اصول‌گرا با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

گفتنی است بر اساس قانون انتخابات “مجلس خبرگان” امکان تغییر حوزه‌ی انتخابیه کاندیداها تا دو روز پیش از برگزاری انتخابات وجود دارد.

نظرتان را بنویسید