جزییات تازه از واردات بیش از ۶۰۰ خودرو لوکس با “ارز مرجع” به نام یک زن روستایی

Luxury-Car-Iran

تقاطع: یک روز پس از انتشار خبری مبنی بر واردات صدها خودرو لوکس با کارت بازرگانی یک زن روستایی در ایران، سازمان گمرک جمهوری اسلامی، جزییات بیشتری از این خبر را منتشر کرد.

روابط عمومی گمرک ایران، این زن را از جمله کسانی معرفی کرده که «هیچ‌گونه اطلاعی از تجارت و بازرگانی ندارند» و «کارت بازرگانی یک‌‌بارمصرف» خود را در ازای دریافت مبلغی در اختیار “افراد سودجو” قرار می‌دهند.

به نوشته‌ی این روابط عمومی، “افراد سودجو” با هدف پرداخت نکردن عوارض و مالیات گمرکی با استفاده از کارت‌های بازرگانی یک‌بارمصرف و اجاره‌ای اقدام به واردات کالاهایی با ارزش‌های میلیون دلاری می‌‌کنند.

بر اساس اعلام گمرک، با استفاده از کارت بازرگانی این زن روستایی در فاصله‌ی سال‌های ۹۳-۱۳۹۰ بیش از ۶۰۰ دستگاه خودروی سواری لوکس شامل انواع پورشه، مرسدس‌بنز، تویوتا، هیوندای، و کیا به ارزش ۱۶ میلیون و ۵۴۱ هزار دلار وارد کشور شده است.

واردات این خودروها در ۲۵۶ فقره اظهارنامه وارداتی و از دو گمرک «بندر نوشهر» و «منطقه ویژه بوشهر۱» صورت گرفته و بخش عمده‌ی آن به ارزش ۱۳ میلیون و ۲۸۵ هزار دلار در سال ۱۳۹۱ رخ داده است.

روابط عمومی گمرگ در اطلاعیه‌ی خود تاکید کرده عمده‌ی واردات خودرو صورت‌گرفته به نام این زن، با تخصیص “ارز مرجع” ۱۲۲۶ تومانی انجام شده است. ارزی که قرار بود به حفاظت از واردات غذا و دارو در برابر سقوط ارزش پول ایران اختصاص داده شود.

موضوع اختصاص ارز یارانه‌ای یا “مرجع” از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی برای واردات خودروی لوکس، نخستین بار در ماه اکتبر سال ۲۰۱۲ (مهر ۱۳۹۱) در روزنامه‌ی تایمز لندن منتشر و بعدتر از سوی شماری از مقامات ارشد حکومت ایران تایید شد.

این روزنامه با اشاره به نقش سپاه پاسداران در واردات خودروهای لوکس نوشته بود: «تمام این فرآیند توسط سپاه پاسداران کنترل می‌شود. آنها غذاهایی مانند گوشت، برنج، آرد و شکر را که ممکن است موجب برانگیخته شدن و شورش مردم شود، اولویت‌بندی کردند اما به این نتیجه رسیده‌اند که دارو در اولویت نیست چون بیماران شورش نمی‌کنند.»

یک ماه بعد از انتشار این گزارش در آبان‌ماه ۱۳۹۱ بود که حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، ادعای نداشتن ارز برای واردات دارو از سوی دولت را زیر سوال برد و گفت: «این چه نداری است که ۶۰۰ میلیون دلار ارز مرجع برای واردات خودروهای لوکس اختصاص می‌دهند. آن وقت برای واردات دارو حتی با دلار ۳ و ۴ هزار تومانی هم در بانک‌ها و گمرگ کارشکنی می‌کنند.»

در همان زمان، مجتبی قاسمی، مدیرکل بازرسی ویژه “سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ایران” فاش کرد که چهار شرکت بزرگ واردکننده خودرو، با “ارز مرجع” اقدام به واردات خودرو کرده‌اند و آن‌ها را با قیمت آزاد در بازار فروخته‌اند و از این طریق به سودی بالغ بر ۱۱۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان دست یافته‌اند.

نظرتان را بنویسید