حدود ۳۰۰ استاد دانشگاه خواهان خودداری روحانی از برگزاری انتخابات “غیررقابتی” شدند

Rouhani-Hashemi-Khatami

تقاطع: ردصلاحیت‌ گسترده‌ی کاندیداهای عضویت در دو مجلسِ “شورای اسلامی” و “خبرگان” از سوی شورای نگهبان، اختلافاتی را در خصوص شرکت یا عدم شرکت در انتخابات پیش رو در طیف موسوم به اصلاح‌طلبان ایران به وجود آورده است. در حالی که رهبران این جریان هم‌چون محمد خاتمی، علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی و محمدرضا عارف، بر شرکت فعال و گسترده‌ی مردم و حامیان خود در این انتخابات تاکید کرده‌اند، نزدیک به ۳۰۰ استاد دانشگاه نزدیک به همین طیف، در نامه‌ای سرگشاده از رییس جمهوری اسلامی خواسته‌اند که از برگزاری انتخاباتی “غیررقابتی” و “غیرعادلانه” خودداری کند.

این استادان که از سراسر کشور نامه به حسن روحانی را امضا کرده‌اند، خطاب به او نوشته‌اند که «وحدت ملی، تنها با برگزاری انتخاباتی سالم و رقابتی که در آن همه گروه‌ها و سلیقه‌های گوناگون فکری بتوانند خود را در معرض داوری عموم مردم قرار دهند امکان‌پذیر خواهد شد».

آن‌ها در ادامه با یادآوری سوگند آقای روحانی به «صیانت از قانون اساسی» از وی خواسته‌اند که «زمینه یک انتخابات سالم، رقابتی، عادلانه و فراگیر» را فراهم کند.

نویسندگان نامه با ابراز نگرانی از «ردصلاحیت‌های گسترده» کاندیداها افزوده‌اند: «ما به جد بیم آن داریم که عدم تحقق این امر، موجب سرخوردگی و عدم مشارکت گروه‌های بسیاری از مردم در دو انتخابات پیش رو گردد؛ امری که علاوه بر آسیب‌های جدی به پیشبرد امور کشور در شرایط حال و سال‌های آینده، زیانی فوری در برخواهد داشت و آن تضعیف جایگاه کشور در تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد بود.»

استادان دانشگاه در پایان نامه‌ی سرگشاده‌ی خود نوشته‌اند: «برگزاری یک انتخابات غیررقابتی، ناعادلانه و با مشارکت محدود شهروندان، شان و منزلت نظام جمهوری اسلامی را در حد رقبای منطقه‌ای آن پایین خواهد آورد. تحت چنین شرایطی، عدم برگزاری چنین انتخاباتی بر انجام آن ارجحیت خواهد داشت و بالعکس برگزاری یک انتخابات رقابتی و فراگیر که مشارکت حداکثری مردم را جلب کند، این منزلت را در چشم جهانیان بیش از پیش ارتقاء خواهد بخشید.»

درخواست نزدیک به ۳۰۰ استاد دانشگاه از حسن روحانی برای تن ندادن به برگزاری انتخابات در شرایط کنونی، در حالی صورت می‌گیرد که محمد خاتمی، رییس اسبق جمهوری اسلامی و رهبر کنونی “اصلاح‌طلبان” روز دوشنبه (۱۹ بهمن-۸ فوریه) در پیامی از مردم خواست که با وجود “اشکالات” و “دلخوری‌ها” در انتخابات پیش روی مجلس‌های “شورای اسلامی” و “خبرگان” شرکت کنند تا به گفته‌ی او از این طریق، «ثبات و امنیت کشور» را در دوران بعد از توافق هسته‌ای «تقویت» نمایند.

یک روز پیش‌تر نیز حسن روحانی، در سخنانی خواهان آن شد که «حتی اگر شرایط ایده‌آل نباشد، همه باید پای صندوق‌های رای بروند و سرنوشت زیباتری را برای کشور رقم بزنند».

وی با بیان این‌ ادعا که «با عدم حضور در پای صندوق‌ها حتماً زیان خواهیم برد» افزود: «معلوم است که در چنین شرایطی، نفع کم را انتخاب خواهیم کرد.»

نظرتان را بنویسید