تصویری: بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان ۱۲ساله شد

Facebook-Page-2016

تقاطع: فیسبوک، بزرگ‌ترین شبکه‌ی اجتماعی جهان، روز پنج‌شنبه (۴ فوریه-۱۵ بهمن)، ۱۲ساله شد.

مارک زاکربرگ، مالک اصلی و مدیراجرایی فیسبوک، این شبکه‌ی اجتماعی را در سال ۲۰۰۴ در اتاق خوابگاهش در دانشگاه هاروارد راه‌اندازی کرد. ارزش این شبکه، امروز به رقم حیرت‌آور ۳۲۸ میلیارد دلار رسیده است و روزانه حدود ۱ میلیارد نفر از وب‌سایت آن بر روی کامپیوترهای خانگی، گوشی‌های موبایل یا تبلت‌های‌شان بازدید می‌کنند.

به نوشته‌ی روزنامه‌ی “یو.اس.ای تودی”، زاکربرگ ۳۱ساله در مراسم جشن تولد ۱۲سالگی فیسبوک در جمع کارمندان این کمپانی گفته که قصد دارد تا سال ۲۰۳۰، تعداد کاربران این شبکه‌ی اجتماعی را به ۵ میلیارد نفر برساند. این عدد، ۳/۵ میلیارد نفر بیش از جمعیت کنونی فیسبوک است.

فیسبوک هم‌زمان نتایج یک مطالعه‌ی تازه را منتشر کرده که می‌گوید “درجه جدایی” افراد در این شبکه، نه عدد رایج ۶ که ۳/۵۷ است. این بدین معنی است که هر دو فرد دلخواه با واسطه‌ی ۳/۵۷ نفر یا کمتر با یکدیگر مرتبط هستند.

گفتنی است دامنه‌ی اصلی فیسبوک در ابتدا به صورت TheFacebook.com بود که حالا به دامنه‌ی کنونی آن ریدایرکت می‌شود.

چین و ایران از جمله معدود کشورهای جهان هستند که دسترسی مستقیم به فیسبوک در آن‌ها ممنوع است؛ هرچند که در این کشورها نیز کاربران با استفاده از ابزارهای فیلترشکن وارد این شبکه‌ی اجتماعی می‌شوند.

هم‌چنین، طراحی ظاهر فیسبوک نیز در ۱۲ سال گذشته بارها تغییر کرده است که در ادامه تصاویر مربوط به این تغییرات را می‌بینید.

Facebook-Page-2004 Facebook-Page-About-2004 Facebook-Page-About-2005 Facebook-Page-About-2006 Facebook-Page-2006 Facebook-Page-2009 Facebook-Page-2010

نظرتان را بنویسید