تصویری: حضور ۷ وزیر زن در کابینه جدید امارات متحده عربی

Jamila Salim Al Muhairi

تقاطع: نخست‌وزیر امارات متحده عربی روز چهارشنبه (۱۰ فوریه-۲۱ بهمن) دوازدهمین کابینه‌ی تاریخ این کشور را معرفی کرد که ۷ نفر از ۲۹ عضو این کابینه را زنان تشکیل می‌دهند.

“شیخ محمد بن راشد آل‌مکتوم” در کابینه‌ی جدید سه وزارت‌خانه‌ی تازه‌تاسیس “خوشبختی” و “مدارا” و “جوانان” را به وزرای زن سپرده است.

“عهود الرومی” که در این کابینه به سمت وزرات “خوشبختی” منصوب شده، دارای مدرک “کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار” (MBA) از دانشگاه شارجه است. او نخستین زن عربی به شمار می‌رود که به عضویت شورای جهانی کارآفرینی سازمان ملل متحد درآمده و هم‌زمان مدیرکل دفتر نخست‌وزیری امارات متحده عربی را نیز بر عهده داشته است.

“لوبنا خالد القاسمی” ۵۴ساله که به سمت وزیر “مدارا” منصوب شده، از سال ۲۰۰۴ در کابینه‌های پیشین امارات متحده عربی حضور داشته و در ۱۲ سال گذشته وزیر “اقتصاد”، “تجارت خارجی” و “توسعه و هم‌کاری‌های بین‌المللی” بوده است.

اما جوان‌ترین وزیر در کابینه‌ی تازه امارات متحده عربی، “شما المزورعی” است که با ۲۲سال سن، به سمت وزیر امور جوانان منصوب شده و لقب جوان‌ترین وزیر جهان را به خود اختصاص داده است. خانم المزروعی، مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه اکسفورد، و مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه نیویورک اخذ کرده و قرار است ریاست شورای جوانان امارات را نیز بر عهده بگیرد.

“نجلا محمد العور” و “جمیله سالم المهیری” نیز دو زن دیگری هستند که به ترتیب در راس وزارت‌خانه‌های “توسعه اجتماعی”، “آموزش عمومی” قرار گرفته‌اند. هم‌چنین، “نوره الکعبی” به سمت “وزیر مشاور در امور مجلس ملی” منصوب شده است.

کابینه‌ی تازه “امارات متحده عربی” روز چهارشنبه به تایید “شیخ خلیفه بن زاید آل‌نهیان”، رییس این حکومت رسید و کار خود را آغاز کرد.

حضور پررنگ زنان در دولت جدید امارات در حالی صورت می‌گیرد که کمتر از سه ماه قبل، پارلمان این کشور در اتفاقی تاریخی، یک زن را به ریاست خود انتخاب کرد. این انتخاب، “امل القبیسی” ۴۴ ساله را به اولین زن در جهان عرب تبدیل می‌کند که ریاست یک نهاد پارلمانی را به عهده گرفته است.

UAE-New-Ministers-8
“شما المزورعی” با ۲۲سال سن، به سمت وزیر امور جوانان منصوب شده و لقب جوان‌ترین وزیر جهان را به خود اختصاص داده است.
UAE-New-Ministers-1
“عهود الرومی” که در این کابینه به سمت وزرات “خوشبختی” منصوب شده، دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) از دانشگاه شارجه است. او نخستین زن عربی به شمار می‌رود که به عضویت شورای جهانی کارآفرینی سازمان ملل متحد درآمده و هم‌زمان مدیرکل دفتر نخست‌وزیری امارات متحده عربی را نیز بر عهده داشته است.

UAE-New-Cabinet

نظرتان را بنویسید