دستگیری ۵ عضو سازمان تازه‌تاسیس مورد حمایت ایران در کرانه باختری

Saberine-Leader-GAZA

تقاطع: مقام‌های امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطینی، ۵ عامل جمهوری اسلامی در “بیت‌لحم” واقع در کرانه‌ی باختری رود اردن را که قصد ایجاد پایگاهی برای انجام حملات علیه اسراییل داشتند بازداشت کرده‌اند.

این پنج نفر که حدود دو هفته قبل پس از خروج مخفیانه از غزه بازداشت شدند، جزو سازمان “صابرین” هستند که گفته می‌شود در سال ۲۰۱۴ با حمایت جمهوری اسلامی و برای جایگزینی سازمان “حماس” در این منطقه ایجاد شده است.

منابع امنیتی فلسطینی نیز می‌گویند افراد بازداشت‌شده تحت دستور و پشتیبانی مالی حکومت ایران بودند تا حملات تروریستی علیه اسراییلی‌ها انجام دهند.

“هشام سالم” رهبر سازمان “صابرین” که از فرماندهان پیشین “جهان اسلامی” (دیگر گروه شبه‌نظامی مورد حمایت تهران) است، با تایید اجرای عملیات از سوی این گروه در “کرانه‌ باختری” گفته که آن‌ها به زودی کمک‌های مالی و نظامی دریافت خواهند کرد.

رابطه‌ی سازمان “حماس” و جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۱ و به دنبال وقوع قیام مردم سوریه علیه رژیم بشار اسد تیره شد. در منازعات سوریه، در حالی که جمهوری اسلامی حامی اصلی نظامی و مالی بشار اسد بوده، حماس در کنار ترکیه، قطر و عربستان سعودی، از مخالفان اسد حمایت کرده است.

پیش‌تر در ماه نوامبر گذشته (آبان‌)، رسانه‌های اسراییل خبر دادند که سازمان “صابرین” با الگوگیری از “حزب‌الله لبنان” در حال عضوگیری از میان فلسطینی‌ها در باریکه‌ی غزه است.

هرچند که پرچم و نماد سازمان “صابرین” نیز شباهت زیادی به پرچم “حزب‌الله لبنان” دارد، اما رهبران این سازمان، شیعه بودن آن را تکذیب کرده‌اند.

از سوی دیگر، در ماه اکتبر (مهر) اخباری مبنی بر سوءقصد به جان “هشام سالم” در “شجاعیه شرقی” در نزدیکی مرز غزه و اسراییل منتشر شد. در آن زمان گفته شد که این حمله توسط تندروهای سلفی‌ انجام شده است.

نظرتان را بنویسید