اعضای شبکه پول‌شویی و قاچاق موادمخدر حزب‌الله لبنان بازداشت شدند

Hezbollah-Lebonan

تقاطع: اداره مبارزه با موادمخدر امریکا (DEA) روز دوشنبه (۱ فوریه-۱۲ بهمن) اعلام کرد که شماری از اعضای سازمان شبه‌نظامی “حزب‌الله لبنان” را به اتهام فروش مواد مخدر در امریکا و اروپا و استفاده از میلیون‌ها دلار پول حاصل از آن برای خرید سلاح و عملیات ترویستی در سوریه و لبنان بازداشت کرده است.

آن‌گونه که در بیانیه “دی.ای.ای” آمده، بازداشت‌شدگان شامل رهبران سلول اروپایی این شبکه قاچاق موادمخدر، هفته‌ی گذشته به زندان منتقل شده‌اند.

این بیانیه بدون اشاره به تعداد افراد بازداشت‌شده، یکی از آن‌ها را “محمد نورالدین” معرفی و وی را به پول‌شویی برای بازوی مالی “حزب‌الله لبنان” متهم کرده است. این شهروند لبنانی از سوی ایالات متحده با عنوان “تروریست بین‌المللی ویژه” توصیف شده است.

او هفته‌ی گذشته به همراه حمید ظاهرالدین، یک لبنانی دیگر متهم به پول‌شویی برای “حزب‌الله” تحت تحریم وزارت خزانه‌داری امریکا قرار گرفته بود.

اداره‌ مبارزه با موادمخدر امریکا در عین حال تاکید کرده که تحقیقات این اداره «یک بار دیگر رابطه خطرناک جهانی میان قاچاق موادمخدر و تروریسم را برجسته می‌سازد».

بر اساس بیانیه‌ی این اداره، شبکه‌ی تروریستی “حزب‌الله” در هم‌کاری با کارتل‌های قاچاق موادمخدر در امریکای جنوبی، در تسهیل انتقال میلیون‌ها دلار کوکایین به امریکا و اروپا نقش داشته‌ است.

در این تحقیقات که یک سال قبل یعنی در فوریه ۲۰۱۵ آغاز شد، هفت کشور از جمله فرانسه، بلژیک، آلمان، و ایتالیا شرکت داشتند.

در این میان شبکه‌ی خبری سی.ان.ان شمار بازداشت‌شدگان را ۴ نفر اعلام کرده و نوشته احتمال بازداشت افراد بیشتری وجود دارد.

آن‌گونه که سخنگوی “دی.ای.ای” به این شبکه گفته، پول‌شویی این شبکه از طریق خرید و فروش اتومبیل‌های مدل‌بالای کارکرده انجام می‌گرفته و در مواردی پول‌ها در داخل اتومبیل‌ها پنهان، و حمل و نقل می‌شده است.

اتهامات تازه دولت امریکا به “حزب‌الله لبنان” در حالی صورت می‌گیرد که هزاران نفر از اعضای این گروه شبه‌نظامی وابسته به جمهوری اسلامی، در حال جنگ در سوریه به نفع رژیم بشار اسد هستند.

 “مت لویت”، کارشناس تروریسم در “موسسه واشنگتن برای خاورنزدیک” درباره‌ی چرایی متوسل شدن “حزب‌الله” به درآمد حاصل از قاچاق مواد مخدر به “سی.ان.ان” می‌گوید: «حزب‌الله درنتیجه‌ی دفاع همه‌جانبه از رژیم اسد با کمبود نیرو، بودجه، و منابع نظامی مواجه شده است. در این میان، کاهش قیمت نفت نیز دولت ایران را در ادامه‌ی حمایت از این گروه دچار مشکل کرده است.»

آقای لویت تاکید می‌کند که یکی از عوامل انگیزشی اصلی علاقه‌ی “حزب‌الله” به فعالیت‌های مجرمانه، تلاش این سازمان برای “کاهش وابستگی” به رژیم ایران است.

“حزب‌الله” که از سوی وزارت خارجه ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود، تنها در جریان بمب‌گذاری در مقر تفنگداران دریایی امریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳، باعث کشتن ۲۴۱ امریکایی شده است.

نظرتان را بنویسید