سهم سپاه از تجارت مواد مخدر

مجید محمدی

mohamadi_majid

آیا سپاه پاسداران و بالاخص نیروی قدس سپاه در تجارت مواد مخدر دست دارند؟ این پرسشی است که سال‌ها در میان مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی مطرح بوده است. برای پاسخ به این پرسش باید چهار موضوع را روشن کرد:

۱) آیا سپاه پاسداران نیازی به انجام این کار دارد؟ 

۲) آیا مانع ایدئولوژیکی در برابر سپاه از این جهت وجود دارد؟ 

۳) آیا سپاه ظرفیت‌ها و امکانات انجام این کار را در صورتی که تصمیم به انجام آن بگیرد داراست؟ 

۴) آیا شواهدی مبنی بر دخالت سپاه در این تجارت وجود دارد یا خیر؟

نیاز سپاه به منابع مالی نظارت‌ناپذیر و بی‌پایان

وقتی حجم مبادلات سالانه‌ی مواد مخدر در ایران میلیارد‌ها دلار است (حدود سه میلیارد دلار به گفته‌ی قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، ایرنا ۱۷ دی ۱۳۹۳) و سپاه و بسیج به منابع مالی سرشاری برای پیشبرد برنامه‌های خود در ایران و منطقه نیاز دارند نمی‌توان باور کرد که سپاه و بالاخص سپاه قدس دستی در این تجارت نداشته باشد.

وقتی بخش عمده‌ای از قاچاق کشور در اختیار سپاه و بالاخص سپاه قدس است چگونه می‌توان باور کرد که سپاه خود را از پرسود‌ترین قاچاق یعنی قاچاق مواد مخدر کنار کشیده باشد. چگونه می‌توان باور کرد که این تجارت چند میلیارد دلاری جلوی چشمان سپاهی که همه‌ی کشور را تحت کنترل خود دارد انجام شود بدون اینکه سهمی از آن داشته باشد؟ نمی‌توان باور کرد که بدون چراغ سبز سپاه، موادمخدر تا این حد به راحتی در اختیار شهروندان ایرانی قرار داشته باشد.

در چند سالی که جمهوری اسلامی تحت تحریم بود هیچ یک از فعالیت‌های نظامی جمهوری اسلامی، کمک به اسد و حزب‌الله و حوثی‌ها و دیگر برنامه‌های نظامی حکومت تعطیل نشد و به‌‌ همان روال سابق ادامه یافت. طبعا سپاه باید منابعی مستقل از بودجه‌ی مجلس برای تامین برنامه‌های خود داشته باشد که دارد. قاچاق و بالاخص قاچاق مواد مخدر یکی از آن‌هاست.

مجوز مشروعیت‌بخش

هم نیروهای چپ در امریکای لاتین و هم اسلام‌گرایان سنی در افغانستان از تجارت مواد مخدر سود می‌برده‌اند. چگونه می‌توان باور کرد که اسلام‌گرایان شیعه که در‌‌ همان سنت، نفس می‌کشند خود را از این امر دور نگاه داشته باشند؟

همان‌طور که چپ‌های امریکای لاتین قاچاق مواد مخدر به ایالات متحده را راهی برای تخریب امپریالیسم می‌دانستند طبعا هم‌قطاران شیعه‌ی آن‌ها نیز ابایی برای نابود کردن اروپاییان با چشم روی هم نهادن در ارسال مواد مخدر از افغانستان به اروپا ندارند.

مبارزه با امپریالیسم و صهیونیسم از یک‌سو و حفظ نظام از سوی دیگر تا آنجا برای حکومت اهمیت دارد که برای آن‌ها می‌توان حتی توحید و نماز را تعطیل کرد. اگر چنین باشد چرا نتوان مجوز قاچاق مواد مخدر را از علمای شرع گرفت؟ آن‌ها حداقل با تریاک مشکل ندارند و احکام مواد مخدر صنعتی نیز در هیچ حدیثی نیامده است.

ظرفیت‌ها و امکانات سپاه

سپاه سه امکان در اختیار دارد که کار قاچاق هر گونه کالا توسط آن را تسهیل می‌کند: 

۱) اسکله‌های غیرمجاز که در اختیار سپاه است و هیچ نهادی بر آن نظارت ندارد؛ 

۲) امنیت فرودگاه‌های کشور در اختیار سپاه است و سپاه می‌تواند هر کاری در هر فرودگاهی انجام دهد؛ 

۳) سپاه از مجرای بسیج در تمام محلات کشور شعبه دارد و کنترل تمام کشور حتی کوه‌ها و جنگل‌ها و کویر‌ها در اختیار سپاه است.

شواهد

شواهد متعددی برای اثبات دخالت سپاه در قاچاق مواد مخدر وجود دارد؛ از سخنان مقامات جمهوری اسلامی تا اقدامات دیگر کشور‌ها و از شواهد ارائه‌شده توسط افراد جداشده از سپاه تا اشارات تلویحی به نقش این نهاد یا تکذیب‌ها.

دری نجف آبادی، دادستان وقت کل کشور به صراحت به این امر اعتراف می‌کند: «در صورتى‌که کشورهاى غربى به ادامه چالش با ایران در زمینه انرژى هسته‌اى ادامه دهند ایران نیز مى‌تواند اجازه عبور مواد مخدر را البته نه از خاک ایران بلکه از دریا و نقاط دیگر بدهد زیرا دلیلى ندارد که با وجود کشت ده‌ها هزار هکتار تریاک و خشخاش در افغانستان، فقط ما قربانى مبارزه با مواد مخدر باشیم و شهید بدهیم.» (رسالت، ۱۲ مرداد ۱۳۸۷)

چون کشورهای غربی به چالش با جمهوری اسلامی در زمینه‌ی هسته‌ای ادامه دادند طبعا-بنا به گفته‌ی دادستان وقت کل کشور- جمهوری اسلامی باید اجازه‌ی ترافیک مواد مخدر به اروپا را داده باشد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد نام سرتیپ غلامرضا باغبانی یکی از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به اتهام مشارکت در قاچاق مواد مخدر در فهرست قاچاقچیان مواد مخدر آمریکا قرار گرفته است. (بی‌بی‌سی فارسی، ۱۷ اسفند ۱۳۹۰)

سجاد حق‌پناه از مقامات پیشین حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران به نشریۀ تایمز گفته است که قاچاق مواد مخدر در نزد فرماندهان سپاه پاسداران ایران به امری فراگیر تبدیل شده است و شماری از فرماندهان سپاه پاسداران مستقیماً در این قاچاق دست دارند. سجاد حق‌پناه اضافه کرده که سپاه پاسداران، تریاک افغانستان را در داخل ایران به هرویین و مُرفین تبدیل و در همکاری با باندهای تبهکار به سرتاسر جهان قاچاق می‌کند. مسوول پیشین حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران گفته است که سپاه پاسداران در این قاچاق از لجستیک خاص خود که عبارت است از شرکت‌های کشتیرانی و هواپیمایی استفاده می‌کند و در عمل قدرتی نامحدود دارد. (سایت فارسی رادیوی بین‌المللی فرانسه، ۱۷ نوامبر ۲۰۱۱)

حتی مقامات قضایی تلویحا بدین موضوع اخیر اشاره کرده‌اند: «مطمئناً ترانزیت مواد مخدر با هر شکلی خیانت به بشریت است. هیچ منفعتی و خیری در آن نیست که یک دستگاه آن را انجام دهد و هر کسی کرده باشد و یا چه کسی در فکر این کار‌ها باشد، حتماً برای کشور مضر است و هیچ خیر و برکتی و سودی نخواهیم داشت.» (مصطفی پورمحمدی، رییس سازمان بازرسی کل کشور، تجارت فردا، هفته آخر دی ۱۳۹۱)

نظرتان را بنویسید