دفاع ضرغامی و سخنگوی وزارت ارشاد از سالار عقیلی: با دیگران تفاوت دارد؛ نسبتی با وطن‌فروشان خارج‌نشین ندارد

 

Salar-Aghili-Manoto

تقاطع: سخنگوی “وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی” در ایران می‌گوید سالار عقیلی، خواننده‌ی موسیقی سنتی «با دیگران تفاوت دارد» و «شرایط و نوع تعامل او با مسوولان و مدیران، و دلبستگی‌اش به نظام و انقلاب بر کسی پوشیده نبوده و نیست».

حسین نوش‌آبادی در گفتگویی با وب‌سایت “موسیقی ما” در خصوص دلیل عدم برخورد “وزارت ارشاد” با سالار عقیلی بعد از حضور در شبکه‌ی ماهواره‌ای “من‌وتو” گفته: «من در کنفرانس مطبوعاتی نیز به این مسأله اشاره کردم که این حرکات نه قابل دفاع است و نه قابل توجیه؛ اما آقای عقیلی عذرخواهی کردند و از سوی دیگر، بارها پایبندی‌شان به نظام و کشور را نشان داده‌اند و این رفتار با کسی که مدام با شبکه‌های ماهواره‌ای و رادیو تلویزیون‌های غیرمجاز رابطه دارد، تفاوت می‌کند.»

وی با بیان این‌که عقیلی بعد از حضورش در استودیوی “من‌وتو” «متوجه شد که نباید در آن شرکت می‌کرده» افزود: «او در این میان غفلتی کرد و آن هم به خاطر این‌که ماهیت آن شبکه را نمی‌دانست. آقای عقیلی در نامه‌ی خود به این مسأله اشاره کرد که همیشه برای مردم و کشورش خوانده و عاشق ایران است. همچنین تأکید کرد که فردی سیاسی نیست.»

نوش‌آبادی در ادامه از اظهارات سالار عقیلی در مصاحبه با این شبکه‌ی ماهواره‌ای دفاع کرد و گفت: «ایشان زمان مصاحبه‌اش با آن شبکه، از اروپایی‌ها انتقاد کرد که امکان ترویج موسیقی ایرانی را فراهم نمی‌کنند و در واقع از فرهنگ و هنر ایرانی هراس دارند. ایشان هیچ مسأله‌ای برخلاف مصالح کشورش بیان نکرد.»

سخنگوی “وزارت ارشاد” در پایان این گفتگو با تاکید بر این‌که «فضای جبران و ارتباط مجدد با فرهنگ و هنر، برای کسی که خطایی انجام داده و به اشتباهاتش پی برده، باز است» مدعی شد که «وزارت ارشاد همواره با روی باز با هنرمندان برخورد می‌کند و در این میان، خواننده‌ی پاپ و سنتی تفاوتی برای این مجموعه ندارد».

Salar-Aghili-Moamaye-Shaah

سالار عقیلی در حاشیه‌ی کنسرت اخیر خود در اروپا، با حضور غیرمنتظره در استودیوی شبکه‌ی “من‌وتو” در لندن و مصاحبه با این شبکه که از سوی جمهوری اسلامی “معاند” خوانده می‌شود، در فضای رسانه‌ای ایران خبرساز شد. به دنبال آن بود که گزارش‌هایی از برخورد با این خواننده‌ی ۳۸ساله، حذف شدنش از جشنواره دولتی موسیقی “فجر” و تغییر تیتراژ پایانی سریال “معمای شاه” با صدای او، در رسانه‌های ایران منتشر گردید.

با این وجود، پس از بازگشت بدون مشکل عقیلی به ایران اعلام شد که حضور و اجرای وی در جشنواره “فجر” لغو نشده و مشکلی برای ادامه‌ی فعالیت او در ایران نیز وجود ندارد. موضوعی که با اعتراض شماری از هنرمندان ممنوع از کار روبه‌رو شد که می‌گویند تنها به بهانه‌ی انتشار آثارشان در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از ایران، با ممنوعیت فعالیت از سوی “وزارت ارشاد” روبه‌رو هستند.

از جمله‌ی این معترضان، سیروان خسروی، خواننده جوان موسیقی پاپ بود که در یادداشتی اینستگرامی، با اشاره به ممنوعیت فعالیت برادرش به دلیل پخش آثار او از “رادیوجوان” نوشت: «چرا باید امثال “سالار عقیلى”ها از چنین مصونیتى برخوردار باشند که طبق قانون کشور فرانسه با آن‌ها برخورد شود و با امثال “زانیار خسروى”ها نه طبق قوانین کشور عزیزمان، بلکه طبق سلیقه‌ی مسوولان رفتار شود؟»

در واکنش به این اعتراض‌ها، روز یکشنبه (۱۱ بهمن-۳۱ ژانویه) سردار پاسدار، عزت‌الله ضرغامی، رییس پیشین سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی با انتشار بخشی از اجرای آهنگ “وطن” سالار عقیلی در صفحه‌ی اینستگرامش نوشت: «سالار عقیلی، آن‌قدر به کشور و موسیقی متعهد و انقلابی‌مان خدمت کرده است که اشتباه اخیر او مورد اغماض قرار گیرد. خواننده‌ی سرود “نام جاوید وطن” نسبتی با وطن‌فروشان خارج‌نشین ندارد.»

Salar-Aghili-Manoto-1

نظرتان را بنویسید