تصویری: اعطای نشان “فتح” به ۵ فرمانده سپاه به خاطر اسیر کردن ملوانان امریکایی

????? ???? ??? ?? ????????? ????? ?????? ???? ???????? ?? ??????? ?????? ???????? ?? ??????? ?????

تقاطع: رهبر جمهوری اسلامی به علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و چهار فرمانده دیگر این نیرو که در توقیف دو شناور و اسیر کردن ۱۰ ملوان نیروی دریایی امریکا در ماه گذشته نقش داشتند، نشان شجاعت “فتح” اعطا کرد.

وب‌سایت علی خامنه‌ای، اعطای این نشان به این فرماندهان را به دلیل «اقدام شجاعانه و به‌هنگام» آن‌ها در جریان آن عملیات دانسته و نوشته که او با «تشویق درجه و ارشدیت به سایر فرماندهان و کارکنان مربوط به این عملیات» نیز موافقت کرده است.

نیروی دریایی سپاه پاسداران عصر روز ۲۲ دی، دو فروند شناور رزمی امریکا را در نزدیکی “جزیره فارسی” در خلیج فارس متوقف و به دلیل ورود به آب‌های سرزمینی ایران توقیف کرد. این دو قایق به همراه ۱۰ خدمه‌ی آن، کمتر از ۲۴ ساعت بعد به دلیل آن‌چه «قطعیت غیرعمدی بودن» ورود آن‌ها به آب‌های ایران خوانده شد، آزاد شدند.

در نزدیک به ۲۰ روز گذشته، رهبر جمهوری اسلامی و فرماندهان ارشد نظامی این حکومت از این اتفاق به عنوان یک “پیروزی بزرگ” یاد کرده‌اند.

از جمله علی خامنه‌ای روز ۴ بهمن در دیدار با پاسدارانی که در توقیف شناورهای امریکایی و خدمه‌ی آن نقش داشتند، گفت: «بالاخره بچه‌ها شجاعت به خرج دادند. فقط هم شجاعت نبود. شجاعت همراه با ایمان و همراه با درک به‌هنگام؛ یعنی در وقت عمل کردن. خیلی از کارهای ما انجام می‌گیرد منتها نه در وقت خودش. وقتی یک کاری تاخیر افتاد آن‌وقت دیگر فایده‌ای ندارد. شما به‌لحظه عمل کردید. بسیار کارتان عالی بود. بسیار کارتان جالب بود و درست در وقت خودش هم این کار انجام گرفت. آن‌ها را کشاند به آب‌های ما که شماها را به جان‌شان بیندازد؛ آن‌طور دست‌های‌شان را روی سرشان بگذارند و این‌ها. درست این حادثه کار خدا بود. در وقت خوبی این حادثه انجام گرفت. شما هم عالی عمل کردید. زنده باشید.»

حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در شام‌گاه ۳ بهمن در گفتگویی با شبکه یک تلویزیون دولتی ایران، بازداشت ملوانان امریکایی را «یک پیروزی آشکار، بزرگ و فتح مبین در یکی از حساس‌ترین برهه‌های انقلاب اسلامی» خواند و مدعی شد که جان کری، وزیرخارجه امریکا برای آزادی ملوانان این کشور، از جواد ظریف، همتای ایرانی خود “خواهش و تمنا” کرده است.

????? ???? ??? ?? ????????? ????? ?????? ???? ???????? ?? ??????? ?????? ???????? ?? ??????? ????? ????? ???? ??? ?? ????????? ????? ?????? ???? ???????? ?? ??????? ?????? ???????? ?? ??????? ?????

نظرتان را بنویسید