تصویری: بلندترین ساختمان جهان در سال ۲۰۱۹ در جده عربستان افتتاح می‌شود

kingdom-tower-Saudi-1

تقاطع: برج ۱۰۰۰ متری “پادشاهی” در شهر بندری جده عربستان با تکمیل عملیات ساختش در سال ۲۰۱۹ میلادی، تبدیل به بلندترین آسمان‌خراش جهان خواهد شد.

هزینه‌ی ساخت این برج که توسط دو گروه “شرکت اقتصادی جده” و “گروه سرمایه‌گذاری الانماء عربستان سعودی” تامین شده، ۲/۲ میلیارد دلار برآورد می‌شود که ۷۰۰ میلیون دلار بیشتر از هزینه‌ی ساخت “برج خلیفه” دوبی، و ۱/۶ میلیارد دلار کمتر از هزینه‌ی ساخت “برج آزادی” نیویورک است.

“برج پادشاهی” هم‌چنین بلندترین عرشه مشاهده جهان را خواهد داشت. این عرشه در طبقه‌ی صدوپنجاه‌وهفتم برج واقع شده که ۵۵ طبقه بالاتر از عرشه‌ی “برج آزادی” در نیویورک است.

یک شبکه‌ی گسترده از رستوران‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، هتل، آپارتمان، پارک، و مرکز خرید، فضای داخل برج “پادشاهی” جده را تبدیل به یک شهر کامل می‌کند.

از زمان آغاز پروژه‌ی ساخت این آسمان‌خراش در شش سال قبل تا به امروز، ۶۵ آسانسور، ۲۰۰ اتاق هتل، ۲۲۰۵ جای پارک اتومبیل، و ۴۳۹ واحد آپارتمان در ۱۶۹ طبقه‌ی تاکنون ساخته‌شده‌ی هتل تکمیل شده است.

طراحی این آسمان‌خراش، زاییده‌ی معماران کمپانی امریکایی “اس.دبلیو.ای” (SWA Architects) است؛ همان شرکنی که طراحی “برج خلیفه” بلندترین ساختمان کنونی جهان در دوبی را نیز انجام داده است.

گفتنی است ساخت آسمان‌خراش‌های بلتدمرتبه در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته است. در حالی که تا سال‌های دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی تنها دو آسمان‌خراش بالای ۳۰۰متر در جهان وجود داشت، این عدد تا سال ۲۰۱۰ به ۵۰ و در اواخر سال ۲۰۱۵ به ۱۰۰ آسمان‌خراش رسیده است.

از سوی دیگر، برج جده تنها پروژه‌ی در دست ساخت برای به دست آوردن عنوان بلندترین ساختمان جهان نیست. به تازگی فاش شد که عراق نیز طرح ساخت آسمان‌خراشی به بلندی ۱۱۵۰متر را در بندر بصره در دست دارد. این آسمان‌خراش که هنوز کار ساخت آن آغاز نشده، “عروس” نام‌گذاری شده است.

Bride-tower-Iraq-1
به تازگی فاش شد که عراق نیز طرح ساخت آسمان‌خراشی به بلندی ۱۱۵۰متر را در بندر بصره در دست دارد. این آسمان‌خراش که هنوز کار ساخت آن آغاز نشده، “عروس” نام‌گذاری شده است.
kingdom-tower-Saudi-5
ساخت آسمان‌خراش‌های بلتدمرتبه در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته است. در حالی که تا سال‌های دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی تنها دو آسمان‌خراش بالای ۳۰۰متر در جهان وجود داشت، این عدد تا سال ۲۰۱۰ به ۵۰ و در اواخر سال ۲۰۱۵ به ۱۰۰ آسمان‌خراش رسیده است.

kingdom-tower-Saudi-2 kingdom-tower-Saudi-3 kingdom-tower-Saudi-4

نظرتان را بنویسید