عکس‌خبر: استادان و فعالان حقوق بشر در بلژیک: حمید بابایی را آزاد کنید

Free-Hamid-Babaei-Protest-30Jan2016

تقاطع: روز شنبه (۳۰ ژانویه-۱۰ بهمن) شاخه‌ی بلژیک سازمان عفو بین‌الملل، جلسه‌ای را با خواست آزادی حمید بابایی دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه لیژ که در زندان رجایی‌شهر کرج زندانی است، برگزار کردند. حاضران در این جلسه که شماری از استادان دانشگاه، فعالان حقوق‌بشر و دوستان و هم‌کلاسی‌های آقای بابایی بودند، دست‌نوشته‌هایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «حمید را آزاد کنید!»

پیش‌تر در آبان‌ماه امسال نیز “دیدیه ریندِرز” وزیرخارجه بلژیک در جریان سفر خود به تهران، درخواست آزادی این زندانی سیاسی را با حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده بود.

حمید بابایی در حالی که بر روی تز دکترای خود در رشته‌ی فایننس کار می‌کرد، در مردادماه ۱۳۹۲ در جریان سفری به ایران برای دیدن خانواده‌اش، توسط وزارت اطلاعات دولت روحانی بازداشت شد. او ۳۵ روز را در سلول‌های انفرادی بندهای ۲۴۰ و ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی و اعمال فشار برای هم‌کاری با وزارت اطلاعات در کشور بلژیک قرار داشت. وی پس از رد این درخواست، روز ۳۰ آذرماه همان سال، در دادگاهی ۱۰ دقیقه‌ای بدون حضور وکیل انتخابی و در سکوت وکیل تسخیری‌اش، به اتهام «جاسوسی» و «اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با دول متخاصم» محاکمه شد.

ابوالقاسم صلواتى، قاضی شعبه ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، مدتی بعد، حمید بابایی را به ۶ سال حبس تعزیرى و ۴ سال حبس تعلیقى محکوم کرد که این حکم عینا در دادگاه تجدیدنظر استان تهران نیز تایید شد.

آن‌گونه که نزدیکان حمید بابایی می‌گویند، دادگاه، بورسیه‌ی تحصیلی این دانشجو را به عنوان سند همکاری او با دولت بلژیک در نظر گرفته است. این دانشجوی زندانی با رد این اتهام می‌گوید که تنها به این دلیل زندانی شده که پیشنهاد همکاری با وزارت اطلاعات در بلژیک را رد کرده است.

Hamid-Babaei

در این میان، کبرا پارساجو، همسر آقای بابایی نیز که دانشجوی مقطع دکترای شیمی در “فری یونورسیتی بروکسل” بود، از زمان بازداشت وی ممنوع‌الخروج است. او هم‌چنین به دلیل اطلاع‌رسانی و انجام مصاحبه درباره‌‌ی وضعیت همسرش به شش ماه حبس تعلیقی محکوم شده است.

در بیش از دو سال گذشته، “سازمان عفو بین‌الملل”، و دانشگاه‌های لیژ و بروکسل به طور منظم در حمایت از این زوج، برنامه‌هایی را برگزار کرده‌اند.

حمید بابایی در بهمن‌ماه ۱۳۹۳ با دستور خدابخشی، نماینده‌ی وقت دادستان تهران در زندان اوین به طور ناگهانی از این زندان به زندان رجایی‌شهر کرج تبعید شد و در حال حاضر سومین سال حبس خود را در بند زندانیان سیاسی این زندان سپری می‌کند.

نظرتان را بنویسید