زمین‌های کشاورزی جنوب تهران با «آلوده‌ترین آب جهان» آبیاری می‌شوند

Pollution-Water-Iran

تقاطع: رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه “بهشتی” تهران می‌گوید آبی که برای صیفی‌کاری و آبیاری زمین‌های کشاورزی در جنوب تهران به کار می‌رود «آلودترین آب جهان» است.

به نوشته‌ی خبرگزاری “تسنیم”، محمداسماعیل اکبری روز شنبه (۱۰ بهمن-۳۰ ژانویه) در یک نشست خبری “یازدهمین کنگره بین‌المللی سرطان پستان” در تهران گفت: «فاضلاب تهران به همراه فضولات انسانی در جنوب شهر تهران به رودخانه‌هایی ریخته می‌شود که آب آن آلوده‌ترین آب جهان است و متاسفانه برای صیفی‌کاری و آبیاری کشاورزی زمین‌های ورامین و حسن‌آباد استفاده می‌شود.»

آقای اکبری با بیان این‌که «شاید بتوان میکروب این سبزیجات را از بین برد» افزود: «ولی آلودگی سنگین آن را نمی‌توان کامل پاک کرد بنابراین هرچه درباره اصلاح فاضلاب تهران تشویق کنیم کار بسیار ارزشمندی است.»

وی در بخش دیگری از این نشست خبری اهمیت «خلق و خو و مسائل روحی» را بیشتر از «مسائل جسمی» دانست و تاکید کرد «اگر جامعه‌ای استرس‌زا داشته باشیم گرفتاری آن از آلودگی‌اش کمتر نیست».

این نخستین بار نیست که موضوع آلودگی شدید آب مورد استفاده در آبیاری زمین‌های کشاورزی جنوب تهران از سوی مقامات و کارشناسان حوزه بهداشت ایران مطرح می‌شود.

پیش‌تر در تیرماه ۱۳۹۲ نیز رییس “مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت” هشدار داده بود که آبیاری زمین‌های کشاورزی با فاضلاب، سلامتِ مردم به ویژه تهرانی‌ها را به خطر انداخته است.

محمدکاظم ندافی در آن زمان گفته بود که ۵۰۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی در ۱۱ استان کشور که بخش بیشتر آن‌ مربوط به تهران است، با فاضلاب خام، آبیاری می‌شود.

وی در عین حال از مردم خواسته بود سبزیجاتی را که به صورت خام مصرف می‌‌کنند در چهار مرحله، شست‌وشو، ضدعفونی و گندزدایی کنند.

نظرتان را بنویسید