ویدئو: امریکایی آزادشده از اوین: به ایران سفر نکنید

امریکایی آزادشده از اوین: به ایران سفر نکنید“متیو ترویتیک” شهروند امریکایی که در جریان مبادله‌ی تاریخی زندانیان میان دولت‌های ایران و امریکا در روز ۱۶ ژانویه (۲۶ دی) بعد از ۴۱ روز حبس از زندان اوین تهران آزاد شد، پس از بازگشت به امریکا در مصاحبه‌ای مفصل با “اندرسون کوپر”، مجری و برنامه‌ساز مشهور شبکه‌ی خبری سی.ان.ان شرکت کرده است.آقای ترویتیک ۳۰ساله که در دانشگاه امریکایی کابل تحصیل کرده و از سال ۲۰۱۴ در عراق و ترکیه سکونت داشته، در اواخر شهریورماه گذشته برای شرکت در یک برنامه‌ی آموزش زبان فارسی که توسط دانشگاه تهران برگزار می‌شد، به ایران رفت. او روز ۷ دسامبر ۲۰۱۵ (۱۶ آذر ۱۳۹۴) در راه رفتن به یک آژانس هواپیمایی برای خرید بلیت برگشت به امریکا، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به سلولی انفرادی در زندان اوین تهران منتقل شد. بازجویان سپاه از وی می‌خواستند که در مقابل دوربین بگوید برای سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (CIA) کار می‌کرده و قصد براندازی حکومت ایران را داشته است. درخواستی که بارها از سوی “متیو ترویتیک” رد شد. “متیو” تا زمان آزادی ناگهانی‌اش، ۴۱ روز را در زندان اوین سپری کرد. او بعد از ۲۸ روز انفرادی به سلولی بزرگ‌تر که دو زندانی دیگر در آن نگهداری می‌شدند، منتقل شده بود.وی در بخشی از گفتگویش با “کوپر” -که در این ویدئو می‌بینید- به این سوال که اگر کسی قصد سفر به ایران را داشته باشد چه توصیه‌ای برای او دارد، این‌گونه پاسخ می‌دهد: «من توصیه نمی‌کنم که به ایران برود چرا که متاسفانه فکر می‌کنم هنوز شرایط برای رفتن به این کشور مناسب نیست. من کسی را برای سفر به ایران تشویق نمی‌کنم. من آن تغییری را که گروهی به آن امید بسته‌اند نمی‌بینم. از نظر من، توافق هسته‌ای را باید همان‌گونه که است دید. این یک مرز باریک یک میلی‌متری بود که دو کشور ایران و امریکا به هم رسیدند و بر سر فقط یک موضوع با هم توافق کردند… این انتظار که حالا و یا در چند سال آینده یک تغییر عمده در ایران اتفاق می‌افتد، خیال خام است.»

Posted by Taghato on Friday, January 29, 2016

تقاطع: “متیو ترویتیک” شهروند امریکایی که در جریان مبادله‌ی تاریخی زندانیان میان دولت‌های ایران و امریکا در روز ۱۶ ژانویه (۲۶ دی) بعد از ۴۱ روز حبس از زندان اوین تهران آزاد شد، پس از بازگشت به امریکا در مصاحبه‌ای مفصل با “اندرسون کوپر”، مجری و برنامه‌ساز مشهور شبکه‌ی خبری سی.ان.ان شرکت کرده است.

آقای ترویتیک ۳۰ساله که در دانشگاه امریکایی کابل تحصیل کرده و از سال ۲۰۱۴ در عراق و ترکیه سکونت داشته، در اواخر شهریورماه گذشته برای شرکت در یک برنامه‌ی آموزش زبان فارسی که توسط دانشگاه تهران برگزار می‌شد، به ایران رفت. او روز ۷ دسامبر ۲۰۱۵ (۱۶ آذر ۱۳۹۴) در راه رفتن به یک آژانس هواپیمایی برای خرید بلیت برگشت به امریکا، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به سلولی انفرادی در زندان اوین تهران منتقل شد. بازجویان سپاه از وی می‌خواستند که در مقابل دوربین بگوید برای سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (CIA) کار می‌کرده و قصد براندازی حکومت ایران را داشته است. درخواستی که بارها از سوی “متیو ترویتیک” رد شد.

“متیو” تا زمان آزادی ناگهانی‌اش، ۴۱ روز را در زندان اوین سپری کرد. او بعد از ۲۸ روز انفرادی به سلولی بزرگ‌تر که دو زندانی دیگر در آن نگهداری می‌شدند، منتقل شده بود.

وی در بخشی از گفتگویش با “کوپر” -که در این ویدئو می‌بینید- به این سوال که اگر کسی قصد سفر به ایران را داشته باشد چه توصیه‌ای برای او دارد، این‌گونه پاسخ می‌دهد: «من توصیه نمی‌کنم که به ایران برود چرا که متاسفانه فکر می‌کنم هنوز شرایط برای رفتن به این کشور مناسب نیست. من کسی را برای سفر به ایران تشویق نمی‌کنم. من آن تغییری را که گروهی به آن امید بسته‌اند نمی‌بینم. از نظر من، توافق هسته‌ای را باید همان‌گونه که است دید. این یک مرز باریک یک میلی‌متری بود که دو کشور ایران و امریکا به هم رسیدند و بر سر فقط یک موضوع با هم توافق کردند… این انتظار که حالا و یا در چند سال آینده یک تغییر عمده در ایران اتفاق می‌افتد، خیال خام است.»

نظرتان را بنویسید