آغاز به کار اولین پارلمان میانمار بعد از شکست ژنرال‌ها؛ “سوچی” خود را برای رهبری کشور آماده می‌کند

Aung-San-Suu-Kyi-Feb2016

تقاطع: اولین پارلمان برآمده از یک انتخابات آزاد در میانمار در ۵۰ سال گذشته، روز دوشنبه (۱ فوریه-۱۲ بهمن) کار خود را آغاز کرد.

۳۹۰ عضو از ۶۶۴ عضو دو مجلس عوام و اعیان میانمار در اختیار حزب “لیگ ملی برای دموکراسی” (NLD) به رهبری آنگ‌ سان سوچی است و احزاب کوچک‌تر نیز مجموعا حدود ۱۰۰ عضو را در دو مجلس در اختیار دارند.

هرچند که بر اساس قانون اساسی، یک‌چهارم اعضای پارلمان (۵۶ نفر در مجلس اعیان و ۱۱۰ نفر در مجلس عوام) توسط ارتش منصوب می‌شوند با این وجود حزب “لیگ ملی برای دموکراسی” اکثریت را در هر دو مجلس در اختیار دارد و به این حزب این امکان را می‌دهد تا رییس جمهور جدید را انتخاب کند.

این انتخاب در پایان ماه مارس صورت خواهد گرفت و به ۱۵ سال ریاست‌جمهوری “تین سین”، رییس جمهور مورد حمایت ژنرال‌ها پایان خواهد داد.

در این میان، بندی در قانون اساسی میانمار وجود دارد که مانع ریاست جمهوری آنگ سان سوچی می‌شود. این بند که به نظر می‌رسد به طور مشخص خانم سوچی را هدف قرار داده، افرادی را که بستگان درجه یک‌شان تابعیت خارجی دارند از نشستن بر مسند ریاست جمهوری منع می‌کند.

این سیاستمدار محبوب در میانمار که بیش از ۱۵ سال را در فاصله‌ی جولای ۱۹۸۹ تا نوامبر ۲۰۱۰ در حصر خانگی به سر برده دارای دو فرزند با تابعیت بریتانیایی از همسر سابقش است.

با وجود این ممنوعیت او آشکارا گفته که قصد دارد بالاتر از ریاست جمهور آینده، کشور را هدایت کند.

هنوز نام فرد مورد حمایت آنگ‌ سان سوچی و حزبش برای این سمت مشخص نشده است و برخی این احتمال را می‌دهند که وی در دو ماه آینده در یک معامله با ارتش، راه ریاست جمهوری خود از طریق تغییر قانون اساسی را هموار کند.

حزب “لیگ ملی برای دموکراسی” در نزدیک به ۲۰ سال گذشته از سوی ژنرال‌ها به عنوان “دشمن” کشور شناخته می‌شد و بسیاری از اعضای آن سرکوب شده و زندانی بوده‌اند.

خانم سوچی در هنگام ورود به پارلمان در روز دوشنبه از گفتگو با خبرنگاران خودداری کرد اما شماری دیگر از اعضای حزب تحت رهبری او در اظهارنظرهایی به خبرگزاری‌ها گفته‌اند که برای برقراری کامل دموکراسی، حقوق بشر، و صلح در میانمار تلاش می‌کنند.

هم‌چنین، همان‌گونه که انتظار می‌رفت، “او وین مینت” از اعضای مصمم “لیگ ملی برای دموکراسی” به عنوان رییس پارلمان انتخاب شد. کاندیدای حزب “اتحادیه همبستگی و توسعه” که مورد حمایت ارتش است نیز به مقام نایب‌رییسی رسید.

ژنرال‌ها که برای نیم قرن کنترل میانمار را در اختیار داشتند، بعد از تحریم‌های شدید بین‌المللی علیه این کشور ناچار شدند که راه را برای اصلاحات سیاسی و اقتصادی در میانمار باز کنند. این اصلاحات، با آزادی آنگ‌ سان سوچی و زندانیان سیاسی در سال ۲۰۱۰ آغاز شد و با برگزاری انتخاباتی آزاد در نوامبر ۲۰۱۵، وارد فاز تازه‌ای گردید.

——————

عکس، آنگ سان سوچی را در اولین جلسه‌ی پارلمان تازه در روز دوشنبه نشان می‌دهد.

نظرتان را بنویسید